Кога ќе го прочиташ насловот се ќе ти стани јасно, оваа вкуснотија е цела протеин.Палачинката со намаз од грашок е толку едноставна и лесна за подготовка.

Состојки за палачинка:

 • 100 гр. црвена леќа
 • 2 лажици полни овесни снегулки

Состојки за намаз од грашок:

 • 3 лажици сусамов таан
 • 1/2 лимон
 • малку сол
 • 3 полни лажици грашок
 • 2 гр. ким
 • 1/2 мало лажиче куркума

Начин на подготовка на палачинка:

 • Леќата ја оставате во длабок сад со 200 мл вода кисни околу 4 часа можи и преку ноќ
 • Веќе изкиснатата леќа без вода ја ставате во блендер заедно со 2 те лажици овесни снегулки
 • На загреан тефлон без масло ставате од смесата и печите по 3 минути на ниска температура , јас од 9 брзини печев на 7 ма.

Начин на подготовка на намазот од грашок:

 • Сите состојки заедно ги ставате во бледнер , бледнирате додека не добиете намаз по структура која вас ви одговара, додавате вода пополека доколку не сакате да е многу густо, од прилика 2-3 до лажици вода

Веќе приготвените палачинки ги мачкате со намазот и додавате домат.

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *