Корисно

Вие одлучивте, ние помагаме во реализацијата: Еве како да го започнете процесот на слабеење!

Вие одлучивте, ние помагаме во реализацијата: Еве како да го започнете процесот на слабеење!

Намалување на програмите за слабеење и до 50%


Многумина планираат да „ослабат“ како поим што го одложуваат повторно и повторно, бидејќи чекаат понеделник, први во месецот, повеќе слободно време, некој да им се придружи … Но, ако дојде тој момент и ако „starsвездите се совпаднаа „ние сме тука да ви помогнеме да го направите процесот на слабеење успешен и исплатлив и одржлив на долг рок. Ви ги носиме промените што треба да ги направите во вашиот живот во наредните месеци за да го направите слабеењето успешно и никогаш полесно.

Имено, постигнувањето витка линија не се однесува само на диета и вежбање. Потребни се некои долгорочни промени во животот, кои нема да ги постигнете без подготовка, мотивација и упорност. Прифаќањето на овие три фактори ќе го олесни остварувањето на целта.
Водич за почетници за реализација на целта за фитнес

Ајде да одиме по ред:

 1. Измерете се
  Да се ​​опстои на диета, тренинг и многу промени во животот е многу полесно ако постои одреден репер според кој можете да го следите вашиот напредок. Затоа, пред да започнете да воведувате промени и да спроведете нов режим, измерете ја моменталната состојба: измерете се и измерете во неколку точки на телото (половината, колковите, градите, рамената, итн.), Така што следното мерење (по одреден период на времето) може да го следи вашиот напредок и според него да направи промени. Осигурајте се дека секогаш мерите на истото место за да нема грешки.

Најдобро е да одредите ден во неделата и да се измерите на тој ден секоја недела, наутро, на празен стомак. Дневното мерење не е потребно и може да направи повеќе штета отколку добро за вашата мотивација.

 1. Исчистете ја кујната
  Не мислиме на прашина, туку на сите намирници што вашата нова диета не ги дозволува. Иако ова може да изгледа како премногу радикален потег, верувајте ми, кога ќе ве фатат во криза, ќе бидете подготвени да ги ископате сите фиоки и ормари за да најдете нешто што ќе ја задоволи вашата желба за слатки.
 2. Најдете инспирација
  Треба да пронајдете нешто што ве инспирира: за некого тоа ќе биде фитнес модел, за некого фустан што таа сака да може да го носи, важно е да имате „слика“ на која ќе гледате секој пат кога ќе се запрашате “ за што ми треба ова во животот “.

На многумина им помагаат и мотивациони изреки, кои ги креваат и „затегнуваат“ кога е најтешко, па ако сте меѓу нив, најдете некои што ве туркаат напред и напишете ги на видно место и читајте ги неколку пати на ден.

 1. Изберете цели
  Откако ќе одлучите да одите на вашето фитнес патување, мора да го изберете вашиот т.н. ПАМЕТНИ цели. Зборот паметен на англиски значи мудар, умен и кратенка S.M.A.R.T. се состои од англиски зборови: Специфично-мерливо-остварливо-релевантно-навремено. Ова се целите што ги сакате. Сите овие карактеристики се подеднакво важни и вашата фитнес цел мора да вклучува с everything за да биде добро поставена.

Пример за добро поставена цел е: „loseе ослабам 6 килограми за 3 месеци“. Со него, добивате специфична, мерлива, остварлива, релевантна и временски дефинирана цел.

Избегнувајте цели што не се такви за да изгубите 10 килограми за еден месец. Имено, кога по една недела ќе сфатите дека не напредувате со посакуваното темпо, најверојатно ќе се откажете.

 1. Опкружете се со луѓе кои ве поддржуваат
  Објавувањето цели им помага на многу луѓе да ги постигнат своите цели. Не мора да го правите тоа на социјалните мрежи, но пријателите и семејството ќе бидат доволни затоа што ќе ви дадат најдобра поддршка. Покрај тоа, можеби ќе охрабрите некои од нив да ви се придружат, па на двајцата ќе им биде полесно.
 2. Планирајте една недела / месец однапред
  Подготовката е исклучително важна ставка во спроведувањето на фитнес режим. Планирањето оброци, обука и време за вежбање ќе имаат значително позитивно влијание врз зголемувањето на вашите шанси за успех. Покрај горенаведеното, важно е почетник да подготви се што е потребно за почеток: од оброци, намирници, опрема за вежбање до шишиња со вода и други детали кои се рутина за вежбање.
  Здрава исхрана
  Што е здрава исхрана? Првенствено, овој термин се однесува на храна во нивната оригинална форма, а не производи кои се одгледуваат природно и се свежи. Затоа, здравата исхрана вклучува свежа и непреработена храна.
 3. Список со намирници
  Еднаш, според инструкциите погоре, ја исчистивте кујната од храна што не е во вашиот нов план за исхрана, време е да составите листа на храна што ќе ја наполни кујната. Ако имате план за исхрана, најдобро е да се држите до него, да купите с everything што пишува на него, да прескокнете с everything друго. На тој начин, ќе имате се што ви треба за да го спроведете вашиот план и нема да имате изговор да јадете нешто од списокот.

Ве советуваме да купувате намирници барем неколку дена за да избегнете одење во продавница секој ден.

 1. Најдете рецепти
  Откако ќе добиете план за диета, ве советуваме да барате рецепти за да ја подготвите храната што ви е дозволена да ја јадете за да не останете без идеи и ова ве поттикнува да се вратите на стариот режим. Исто така, обрнете внимание на количините (ако пишува „1 лажица маслинки
 1. Подготовка на храна
  Подготовката на храна е проблем за многумина и поради недостаток на време, честопати се пропушта. Затоа, за да ја избегнете оваа ситуација, подгответе храна неколку дена однапред и чувајте ја во чинии, по оброци.
 2. Внесување вода
  Не заборавајте за водата и важноста од внесот на течности. Заборавете на засладените сокови и пијалоци, изберете вода, незасладен чај и слични пијалоци и бидете сигурни дека секогаш сте добро хидрирани
  Обука
  Зачувавте с everything од горенаведеното. Имате поставено цели, подготвени оброци, останува само да започнете со вежбање. Еве како да ги организирате вашите вежби за да обезбедите успех:
 3. Греење и ладење
  Секоја обука, покрај централниот дел, треба да има и фаза на загревање и ладење. Овие фази траат 5-10 минути и во нив ги подготвувате мускулите и зглобовите за тренинг, односно го намалувате ризикот од повреда. Иако многумина можеби нема да можат да го направат овој дел, имајте на ум дека повредата ќе ве спречи да напредувате, затоа внимавајте да ја избегнете.
 4. Кардио тренинг
  При изборот на кардио тренинг, многумина избираат помеѓу HIIT тренинг, за кој е потврдено дека има голем број позитивни ефекти врз губењето вишок килограми и кардио тренинг со умерен, па дури и интензитет. И двете можат да се изведуваат на отворено, пешачење, трчање или на пр. возење велосипед или на некој од тренерите во фитнес центарот, како што е статичен велосипед, озборувања или машина за веслање.

Со кардио тренинг со умерен и рамномерен интензитет, отчукувањата на срцето треба да бидат на 70-80 проценти од максимумот, а советот е да се спроведе ваков тренинг најмалку 150 минути неделно.

HIIT е интервален тренинг со висок интензитет, кој исто така може да се изведува на отворено или во фитнес центар. HIIT вклучува кратки периоди со низок интензитет со пократки периоди со многу висок интензитет. Целта е да се подигне и намали пулсот што го поттикнува забрзувањето на метаболизмот. ХИИТ се препорачува да се изведува 75 минути неделно.

 1. Обука за сила
  Ако вашата цел е да изгубите вишок килограми, тренингот за сила е најважниот сегмент од вашата физичка активност и треба да го сфатите сериозно. Покрај тоа што помага да се зајакнат и изградат мускули, тренингот за сила го подобрува квалитетот на коските, ги зајакнува зглобовите и ги зајакнува лигаментите и тетивите.

Други придобивки од тренингот за сила вклучуваат подобрена рамнотежа и координација, подобра издржливост, намален ризик од повреди, зголемена мускулна маса, побрз метаболизам и севкупен подобар квалитет на живот. Препорачуваме да спроведете тренинг за сила 3 ​​пати неделно.

 1. Флексибилност
  Последната, но не помалку важна компонента на тренингот што придонесува за губење на тежината и подобрување на квалитетот на животот е обуката за флексибилност. Дневното истегнување само 10 минути, покрај флексибилноста, го подобрува држењето на телото, рамнотежата и координацијата.

Затоа, одвојте 5 дена во неделата за некаква форма на физичка активност. Одвојте 5-10 минути за загревање, направете некоја форма на кардио активност 15-30 минути, разладете се 5-10 минути, вежбајте сила 30-45 минути и работете на флексибилност со вежби за истегнување за 5-10 минути. За малку повеќе од 60 минути дневно, ќе направите квалитетен и сеопфатен тренинг што ќе придонесе за вашата исхрана и ќе ви олесни да изгубите тежина и да ја постигнете саканата тежина.

Искористи прилика со 50% попуст на сите програми за слабеење.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *