Веганските протеински салати се совршена анегдота за млитавите, незадоволителни чинии со само зеленчук.

Сметам дека салатите всушност можат да направат целосен, здрав оброк – без компромиси за вкусот или заситеноста. И што е најважно, без компромиси за нивото на протеини!

 • бутик за машка гардероба
 • Studio Adore Me
 • кисели производи бакалески
 • moe pazarce

Јас тежнеам да ги поврзувам салатите со зеленчук и особено со лиснато зелена боја. Иако овие намирници се дефинитивно важен дел од секоја здрава исхрана, тие не се доволни за да се заснова цел оброк.

Доколку следите веганска диета, особено е важно да внимавате колку протеини внесувате, бидејќи можно е да не внесувате доволно!

Затоа посветуваме компилација на високопротеински вегански салати кои се погодни за вегани.

Зошто треба да јадам вегански протеински салати?
Има многу причини зошто јадењето вегански протеински салати може да биде добра идеја за вашата исхрана.

Прво, како што споменавме погоре, протеинот е нешто што често се занемарува во веганските диети. Тоа е затоа што веројатно сте ги добивале вашите протеини од месо, риба, сирење или јајца пред да станете веган – сега ги нема, каде да се обратите?

Овие високо протеински вегански салати ќе ви покажат точно како да додадете протеини во салатите без месо или кој било друг животински производ, за да бидете сигурни дека добивате доволно!

Кога станува збор за јадење салати со висока содржина на протеини, губењето на тежината е уште еден голем мотиватор. Истражувањата покажаа дека зголемувањето на внесот на протеини може да ви помогне да изгубите тежина! Протеините прават да се чувствувате сити, така што јадењето храна богата со протеини има ефект на намалување на апетитот, што ја прави помала веројатност да јадете повеќе во текот на остатокот од денот.

Сите овие салати содржат најмалку 15 g протеини по порција. Ако сте во потрага по вкусни индиски салати за слабеење, оваа компилација е само билет!

Од каде потекнува веганскиот протеин?
Значи, како да направите веганска салата богата со протеини?

Па, многу од нив се салати со високо протеински грав, бидејќи гравот и другите мешунки се одличен извор на растителни протеини. Треба да ја проверите мојата фитнес салата од грав и тахини. Тоа е совршен оброк после тренинг!

 • polneti baburi so sirewe
 • шери со сирење бакалески

Потребни состојки:

 • Морков
 • Краставица
 • Домат
 • Црн грав
 • Наут
 • Печена пиперка со лук Бакалески промет
 • Краставица
 • Зелка
 • Вегански (посни) ќебапи VerdinoMk
 • Тофу сирење
 • Тостирани семиња
 • Тахини
 • Сува брусница

Начин на подготовка:

 • Ги сечкате сите зеленчуци на парчиња
 • Зелката и морковот ги рендате на покрупно или поситно ренде зависно како вие обожавате
 • Веганските ќебапчиња VerdinoMK ги пржите заедно со предходно посоленото тофу сирење во истото тавче да прими од мирисот и вкусот ќебапите.
 • Пиперката од Bakaleski promet ја кините на долги парчиња, но можи и да ја насечкате
 • Во тава на оган ставате од вашите омилени семиња ( јас ставив, сончоглед, семки од тиква и сусам) и ги потпекувате на нелеплив тефлон без масло.
 • Го подготвувате на крај дресингот т.е тахини сосот.(сол, вода , таан, лимон)
 • Сите состојки ги додавате потоа во длабока чинија и ја мешате салата да се соедини со тахини сосот.
 • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *