vapcuvanje na jajca
8 едноставни начини да се обојат велигденските јајца и да бидат безбедни за јадење

Нормално, овој проект за велигденски јајца бара украсување јајца со крем за бричење, но ние го тестиравме со шлаг и работи исто толку добро, а готовите јајца се сосема безбедни за јадење! Додадете шлаг во сад за печење, ставете капки течна боја за храна на површината и користете чепкалка за заби за да добиете мермерен дизајн. Потоа превртете ги јајцата преку шлаг за да создадете смели и шарени јајца.

Инстант јајца од тенџере
Ако имате Инстант тенџере и шест дополнителни минути, можете да ги обоите и украсите јајцата истовремено. И бидејќи единствените состојки се вода и боја на храна, тврдо варените јајца се сосема безбедни за јадење.
Природни бои за јајца
Не ги фрлајте оние кожи од кромид! Оваа сезона сме фокусирани на трошење што е можно помалку, а нашите природни рецепти за боја на јајца се лесен начин да се осигураме дека сè во вашата кујна ќе се искористи добро.
Јајца за боја со ориз
Ако имате обичен сув ориз во кујна, обидете се со овој лесен метод за боење јајца: Ставете лажичка ориз во пластична чаша, додадете неколку капки боја за храна, пуштете јајце и нежно протресете.
Јајца од мармеризирани масла
Тајната на овие разнобојни мермеризирани велигденски јајца се крие во вашиот кујнски шкаф. Измешајте ја вашата сопствена боја на јајца комбинирајќи бел оцет и боја за храна. Натопете ги обоените јајца во мешавина од растително масло и вода за да создадете убав мермерен дизајн.
Обоени јајца со боја на храна
Еден од најлесните начини да се обојат јајцата дома се користат само три состојки. Прескокнете ги неуредните таблети за боја купени во продавницата и измешајте боја на храна, оцет и вода за да создадете свои шарени бои за јајца. Потопете обични јајца во смесата (колку подолго ќе ги оставите толку подлабока ќе биде бојата), потоа чувајте ги во фрижидер.

Совет: Ставете ленти со тенка лента за миење на јајцата пред да ги ставите во боја за да создадете ленти или кариран дизајн.
Сода бикарбона и оцет јајца
Барате активност за да ги зафатите децата додека сте дома? Овие јајца обоени со сода бикарбона се дуплираат како забавен научен експеримент за деца! Користете сода бикарбона и оцет за да создадете шампанско шарено врзување на јајцата. Оригиналниот проект вклучува насоки за создавање на дизајн од гумен цемент, но ќе треба да го прескокнете тоа за да ги задржите јајцата за јадење.
Јајца со брзо нанесување-боја
Осветлете го вашиот фрижидер подготвувајќи картон полн со јајца. За да добиете носталгична шема, завиткајте ги јајцата во хартиена крпа или салфетка и прскајте со мешавина од оцет и боја на храна. Тоа е толку лесно, децата од сите возрасти ќе можат да помогнат! Само не заборавајте да ги вратите јајцата во фрижидер во рок од два часа за да можете да ги јадете подоцна.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *