протеинска салата

Брза свежа салата со грчки јогурт, едноставен рецепт за салата кој ќе биди хит летово.

Состојки:

 • 1 домат
 • 3 свежи зелени пиперки
 • марула
 • 30 гр. ориз
 • 50 гр. грашок
 • 100 гр. брокула
 • 50 гр. сирење фета
 • 100 гр. грчки јогурт
 • зачин микс за таратур
 • сол
 • бибер

Доматот и пиперката ги сецкаме на квадратчина. Грашокот заедно со оризот и брокулата ги вариме заедно.

Во друг сад го ставаме сирењето заедно со грчкиот јогурт и зачините.

Сите состојки ги мешаме заедно и го додаваме сосот со грчки јогурт.

На видеото се гледа колку оваа салата е кремаста и сочна.

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *