вегетаријанска паста со сирење

Вегетаријанска паста со сирење

Пастава често се наоѓа на моето мени бидејќи обожавам тестенини.

Потребни состоки:

 • 400 гр. Макарони
 • 100 мл. Павлака за готвење
 • 100 гр. Моцарела
 • 100 гр. Фета сирење
 • оригано
 • сол
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 • Најпрво ги вариме макароните околу 15 тина минути.
 • Ги оставаме да се исцедат
 • Во тенџерче на оган додаваме маслиново масло една лажица
 • Ја додаваме павлаката за готвење заедно со зачините
 • Ја оставаме малку да проврија некоја минута
 • Ја додаваме моцарелата рендана заедно со фета сирењето
 • Промешуваме додека се растопи сирењето и моцарелата
 • Ги додаваме макароните и мешаме
 • Сервираме во чинија со гранче нане.

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *