чоколаден сладолед на стапче

Колку е лесно да се направи ова задоволство за освежување без грам совест за консумирање.
Чоколаден веган сладолед,eм вкусно, ем здраво!
Два производи од vitalia прават чудо.

Чоколаден сладолед на стапче

Состојки:

 • 2 лажици путер од кикиритки Vitalia
 • 2 лажици веган крем со лешник и какао Vitalia
 • 1 лажица маскарпоне веган
 • 2 смрзнати банани
 • мелен бадем една лажица
 • 1 лажица кокосово масло
 • 150 мл бадемово млеко

Начин на подготовка:

 • Смрзнатите банани заедно со сите состојки ги ставаме во длабок сад и блендираме со блендер.
 • Кога ќе добиеме кремаста смеса ја ставаме во калапчина со стапчина за сладолед
 • Оставаме од 4-6 часа да се смрзни
 • Ги вадиме од калапчина и декорираме со растопен крем веган со лешник и какао Vitalia

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *