• Состојки:
 • 1 килограм брашно и уште малку за посоп
 • 1 пресен квасец
 • ½ мало лажиче сода бикарбона
 • 5 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 150 мл масло

Начин на подготовка

 • Се става квасецот во топла вода, се додава брашното, шеќерот, сода бикарбона, ванилиниот шеќер, сокот од лимон, сокот од портокал, маслото и по потреба млака вода. Сето убаво се меси така што тестото да не е многу тврдо.
 • Се остава да нарасни.
 • Нараснатото тесто се дели на 8 дела, секој дел посебно се меси и од секој дел се формира по едно кравајче и на секое кравајче се ставаат од шеќерчињата.
 • Кравајчината се редат на плех кој е посипан со брашно и се оставаат уште малку да нараснат.
 • Се печат прво на 200 степени додека да се заруменат, а потоа намалуваме на 150 степени.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *