• Дали е во ред да јадете банана секој ден?


Една до две банани дневно е веројатно во ред за повеќето здрави луѓе. Осигурајте се дека вашата исхрана е избалансирана со вклучување и друга храна која ги обезбедува хранливите материи што им недостасуваат на бананите.

  • Кои се придобивките од јадење банани?


Бананите содржат растителни влакна, калиум, фолати и антиоксиданти, како што е витамин Ц. Сите овие го поддржуваат здравјето на срцето. Преглед од 2017 година покажа дека луѓето што следат диета богата со растителни влакна имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние на диета со ниски влакна.


Повеќето од нас, особено здравствените изроди меѓу нас, знаат дека бананата е ваш најдобар пријател кога се чувствувате ниско енергетски. Но, најдобро е да избегнувате да јадете банани за вечера, или после вечера. Може да доведе до формирање слуз и варење.


„Незрелите, зелените банани запекуваат“, вели Тами Лакатос. „Но, зрелите банани се многу богати со растворливи влакна, што во некои случаи може да помогне да се истурка отпадот низ цревата, така што бананите исто така можат да бидат корисни во елиминирање на проблемите со запек“. За олеснување на запек, не заборавајте да одберете банани што се добри и зрели.

  • Дали бананата е добра за жените?


Бананите се исклучително здрави и вкусни. Тие содржат неколку основни хранливи материи и обезбедуваат придобивки за варење, здравје на срцето и губење на тежината. Освен што се многу хранливи, тие се и многу погодна храна за ужинка.


Како и повеќето овошја, бананите не се извор на маснотии или протеини, туку само јаглехидрати. Во споредба со другите плодови, како бобинки, бананите се со поголема енергија (калории), што им дава лоша репутација дека не се „добри“ за слабеење.

  • Дали бананата е добра за кожата?


„Бананите се тајната за добро негувана кожа бидејќи помага да се хидрира. Исто така, помага при навлажнување на сувата кожа, правејќи ја мека и еластична. Витаминот А во бананата ја враќа влажноста на кожата и ја измазнува грубата текстура со лекување на сува и исушена кожа “.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *