Храна што ги избелува забите природно

  • Јагоди.

Може да ви ја обојат кошулата, но би можеле да ги избелат забите, бидејќи содржат ензим наречен јаболкова киселина. …

Јагодите го содржат ензимот белење на заби јаболкова киселина, кој може да направи чуда за вашата насмевка без штетните хемикалии и високата цена на официјалната стоматолошка работа. За да добиете пар бисерни белки, пире или изгмечете една јагода, додадете ½ лажичка сода бикарбона и добро измешајте.

  • Јаболка, целер и моркови. …

Храната што бара многу џвакање, што значи влакнеста храна како јаболка, целер и моркови, ќе ги избелат забите бидејќи природно ги отстрануваат дамките на забите. Тие дејствуваат како природни пилинг.

  • Портокали и ананас. …

Јадењето сочно овошје, како што се портокали и ананас, може да предизвика устата да произведе повеќе плунка, што ги мие забите природно.

  • Сода бикарбона. …

Најлесен метод за да ги избелите забите со сода бикарбона е едноставно да измешате околу една лажица сода бикарбона со околу една лажица вода во мал сад (приближно еднакви делови сода бикарбона и вода). Направете густа паста што можете да ја нанесете на забите со прстите или четка за заби со меки влакна.

  • Јогурт, млеко и сирење.

Млечните производи, како што се сирењето, јогуртот и млекото, содржат млечна киселина и минерал калциум за зајакнување на емајлот, кои ги зајакнуваат забите додека ги избелуваат. Џвакањето сирење, исто така, поттикнува производство на плунка, која ги мие дамките од храната.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *