Протеински колач од јабoлка и протеин од ванила.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 400 грчки јогурт
 • Кора од лимон
 • 70 гр. протеин Whey од ванила (Нарачај тука)
 • неколку капки арома од ванила
 • 70 гр. мелен лешник
 • 100 гр ситно сецкани јаболка
 • 10 гр. псилиум
 • 1/2 лажиче цимет
 • 30 гр. темно чоколадо

Начин на подготовка:

 • Измати снег од белките од јајца
 • Во друг сад измати ги жолчките со грчки јогурт и кората од лимон.
 • Додај го протеинот Whey од ванила заедно со аромата од ванила и мелените лешници
 • Сето измешај го со миксер
 • Во истиот сад додај ги сецканите јаболка и циметот и повторно измешај ги состојките.
 • На крај додај го снегот од белките
 • Целата смеса измешај ја и стави ја во плех (30х20) обликувај ја на хартија за печење
 • Печете 30 минути на температура од 170 C.
 • Од како ќе се испечи се остава да се излади.
 • Прелијте со чоколадо и сурови кикирики или лешник.
 • Уживајте во вкусот
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *