Ако сакате да јадете нешто убаво и чоколадо, а сепак сакате да обрнете внимание на квалитетот на внесот на храна и ниската содржина на јаглени хидрати, тогаш ова е идеално решение.

Ви носиме едноставен рецепт како да подготвите чоколаден мус со малку јаглехидрати.

Состојки:

 • 85 гр крем сирење
 • 120 гр слатка павлака
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 30 гр. протеин whey од чоколадо ( нарачајте овде)
 • 2 лажици какао во прав
 • малку сол

Постапка:

 • Ставете го крем сирењето во мала чинија и измешајте со миксер додека не стане пенливо.
 • Намалете ја брзината на миксер, потоа додадете крем и екстракт од ванила.
 • Додадете засладувач, какао и сол и мешајте додека не добиете фина кремаста смеса.
 • Потоа вклучете го миксерот и мешајте 1-2 минути, или додека не добиете пенлива светлина смеса.
 • Послужете веднаш во две чинии или ставете во фрижидер, а потоа послужете ладно подоцна.
 • Декорирајте со свежо овошје.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *