Вкусна веге (посна) чоколадна лава само за ваш вкус.

Состојки:

 • 1 банана
 • 1 лажица мед или друг засладувач
 • 150 гр. бадемово млеко
 • 100 гр. пченкарно брашно
 • 2 лажици какао
 • 2 гр. прашок за пециво
 • 5 мл.рум
 • 2 коцки 85% темно чоколадо

Начин на подготовка:

 • Ја пасираме бананата со вилушка
 • Го додаваме медот
 • Мешаме и полека го додаваме и млекото
 • Од како ќе се соединат состојките ги додаваме и останатите
 • Полниме во керамички чинии
 • Печиме на 180 C. 15-20 минути
 • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *