домашна брускета

Овој едноставен рецепт ги освои сите дома. Стана наш секојдневен брз оброк. Сите кои се љубители на италијанската кујна верувам дека ќе го обожаваат овој вкус. Брускетите се првиот курс за будење апетит. Вкусовите со кои можете да ги направите се многу различни, но јас ќе го приготвам мојот. Споделете ги вашите впечатоци со нас откако ќе ги подготвите.

Потребни состојки:

 • Векна леб
 • 2 домати
 • 1 лажиче оригано
 • 1/2 лажиче копар можи и лукче
 • Масло од нашиот web shop со вкус на лук или маслиново масло
 • Китка магдонос
 • Маслинки каламата

Начин на подготовка:

 • Се сечи лебот на кришки
 • Се сечка на ситно магдоност и доматот на коцки
 • Врз секоја кришка се реди од доматот, магдоносот и зачините
 • Додаваме две лажици од маслото од нашиот web shop со вкус на лук.
 • Печиме 5-7 минути на 250 C.
 • Предлагаме маслинки како прилог со брускетата.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *