крем супа со кокосово млеко

Послужете ја оваа супа со целосен вкус како прво јадење или како маcна чорба од зеленчук над ориз со страна од варен зеленчук. Користeв полномасно кокосово млеко, кое дава декадентна, свилена супа. Можете да користите лесно кокосово млеко.

 • Здравјето доаѓа од природата
 • Природа и наука во идеален спој!

Потребни состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • ½ шолја тенко исечени моркови
 • 1/2 лажица мелено лук
 • 1/2 лажица мелено излупен свеж ѓумбир
 • 2 чаши вода
 • ½ чаша конзервирано кокосово млеко
 • 1 лажичка сол
 • ¼ лажичка мелен црн бибер
 • 1 лажица свеж сок од лимон
 • 1/2 лажичка куркума
 • 1 лажичка вегета

Начин на подготовка:

крем супа со кокосово млеко
Природа и наука во идеален спој!
 • Загрејте големо тешко тенџере на средно-силен оган.
 • Додадете масло во тавата.
 • Додадете моркови, пржете 3 минути или додека не омекнат, повремено мешајќи. Додадете лук и ѓумбир; пржете 1 минута.
 • Додадете 2 чаши вода, кокосово млеко, сол, црн бибер и куркума, и сите останати состојки, доведете до вриење.
 • Покријте, намалете ја топлината и вриејте 20 минути или додека морковите не омекнат, повремено мешајќи.
 • Ставете ја смесата во блендер.
 • Отстранете го централниот дел од капакот на блендерот (за да дозволите пареата да излезе); безбеден капак на блендерот на блендерот.
 • Ставете чиста крпа над отворот во капакот на блендерот (за да избегнете прскање).
 • Блендирајте додека не се изедначи.
 • Промешајте со сок од цеден лимон.
 • Уживајте во вкусот!

Следи ме на инстаграм:

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *