Детокс смути

Во светот на брзото темпо, детокс смутиот станува вистинска оаза за моето тело и душа. Секоја голтка од ова освежувачко смути е чистење на моето внатрешно тело. Со свежите состојки и антиоксиданти, секој здрав крај е шанса за регенерација и нов почеток. Доколку треба да го вратам балансот по долг работен ден или сакам да го почистам своето тело од токсини, детокс смутиот е мојота тајна состојка. Нека секој крај биде шанса за поубав живот.

Дали знаете за пченичната трева дека е богата на хранливи материи, го подобрува имунолошкиот систем, го детоксицира организмот, ја подобрува енергијата, го подобрува здравјето на срцето, ја размладува кожата.

Пченичната трева содржи богати хранливи материи, вклучувајќи витамини (A, C, E, и K), минерали (калциум, железо, магнезиум), антиоксиданти и аминокиселини. Ова ја прави одличен извор на хранливи материи.

Пченичната трева содржи високи нивоа на витамин C и антиоксиданти кои можат да го подобрат имунолошкиот систем и да помогнат во одбраната на телото од инфекции.

Според истражувањата, пченичната трева може да помогне во детоксикацијата на телото и елиминацијата на токсините.

Пченичната трева содржи влакна кои можат да го подобрат дигестиониот систем и да го олеснат проблемот со констипација.

Заради својот богат состав на хранливи материи, пченичната трева може да ја подобри енергијата и виталноста.

Некои истражувања покажуваат дека консумирањето на пченична трева може да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Витаминот E и антиоксидантите во пченичната трева можат да го подобрат здравјето на кожата и да ја подмладат.

Пченичната трева може да се консумира во прав или како додаток во смути, сокови или вода. Таа е еден од најкомплетните и хранливи извори на природна храна и може да допринесе за подобро општо здравје и благосостојба.

Потребни состојки:

 • 1 банана
 • 1 јаболко, исечено на парчиња
 • 1 крушка, исечена на парчиња
 • 1 киви,
 • 1/2 краставица, исечена на парчиња
 • 1 сок од лимон
 • 1 лажица прав пченична трева во прав од Citygourmet(купи тука)
 • 1 чаша вода
 • 1 лажичка јаворов сируп од @citygourmet.mk по вкус
 • 1 кашичица чија семе (по желба)
  Начин на подготовка:
 • Ставете ги сите состојки во блендер.
 • Изблендајте ги сите состојки додека не добиете кремаста текстура.
 • Доколку смутиот е прегуст, можете да додадете уште малку вода за да го разредите.

Овој детокс зелен смути е полн со витамини, минерали и антиоксиданти и е одличен начин да го освежите своето тело и да се почувствувате здраво и енергично.
И да, не е толку вкусен ама се што не е вкусно многу е здраво!

Детокс смути
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *