Колмар-вистинско чудо од волшебство

Во декември, Колмар се претвора во вистински сон за секој што го посетува. Подгответе се и уживајте во убавината на илуминираниот стар град и уште повеќе!

Во декември, Колмар се трансформира во зимско чудо со својот вкусен базар, волшебни украси и топла атмосфера. Светлечките украси го истакнуваат прекрасниот стил на градот, а базарот е идеално место за купување на подароци и уживање во зимските драгоцености на Колмар. Сите овие аспекти, заедно со прекрасните традиционални куќи и историски забелешки, го прават Колмар еден од најубавите градови за посета во декември. И што ми беше едно од најубавите работи е тоа што скоро на секој дел од Колмар има вегански ресторани со вкусна храна. Немојте да страхувате дека ќе останете гладни доколку постите или едноставно сте вегани.

13 работи кои треба да ги посетите додека сте во Колмар

 1. Стариот Град на Колмар (Vieille Ville): Прогулка низ стариот град е како времеплов, со камени улици, колоритни куќи и знаменити знаменитости како Maison Pfister.
 2. La Petite Venise (Мала Венеција): Романтичен дел на Колмар каде што реката Лауч текне помеѓу прекрасни куќи, стварајќи сликашки пејсаж.
 3. Musée d’Unterlinden: Музејот го чува дело како Isenheim Altarpiece, а просторот околу него е во историскиот дел на градот.
 4. Колмарски Базар (Marché de Noël): Во декември, базарот е исполнет со колоритни бутици, артизански изработки и восхитителни зимски дела.
 5. Манастир на Сен-Мартен (Monastère Saint-Martin): Прекрасна историска зграда која датира од 17-тиот век.
 6. Collegiale Saint-Martin: Готска црква што води до одлична архитектонска лепота и искуство.
 7. Патот на Виното (Route des Vins): Ако сте љубител на виното, Колмар е вратата до Alsace Wine Route, со многу винотеки за истражување.
 8. Елзаски Вински Институт (Institut Œnologique d’Alsace): За лубителите на виното, институтот нуди вински курсеви и дегустации.
 9. Колмарски Покрајински Музеј (Musée d’Histoire Naturelle et d’Ethnographie): За да дознаете повеќе за природата и културата на регионот.
 10. Завод за Опсервација на Рододендрони и Азалии (Conservatoire de la Citadelle): Прекрасен ботанички врт каде што можете да уживате во различни видови цвеќиња.
 11. Музеј на Ханси (Musée des Hansi): Посветен на делата на Жан-Жак Гранвил, познат и како Ханси, сатиричен уметник.
 12. Фонтаната на Роан (Fontaine de Roesselmann): Голема фонтана во центарот на градот, која го носи името на градоначалникот што ја изградил.
 13. Вградени Куќи (Maison Encorbelée): Серија на куќи со дрвени греди и прекрасна архитектура што ви обезбедуваат аутентично елзаско искуство.

Стариот Град на Колмар (Vieille Ville)

Шетањето низ Стариот Град на Колмар претставува вистинско патување низ историјата и прекрасните архитектонски уникатности. Еве неколку детали за ова убаво место:

Камените улици во Стариот Град придонесуваат кон аутентичната атмосфера и ви го пренесуваат во времето. Чекорете низ пресекот на тесните патеки и најдете ги скриените антички аспекти на овој дел од градот.

Фасадите на куќите во Стариот Град се обележени со вивидни бои, украсени со цветни балкони и дрвени прозорци. Ова креира магична слика и го прави Стариот Град еден од најпривлечните делови на Колмар.

Од знаменитостите во Стариот Град, Maison Pfister се издвојува. Оваа ренесансна куќа, изградена во 16-тиот век, е вистинско ремек-дело и го прикажува влијанието на епохата.

Прекрасните улици и камените фасади создаваат романтична атмосфера, која ги привлекува локалните жители и посетителите да уживаат во своето време.

Покрај убавината на архитектурата, Стариот Град нуди и различни кафеи и ресторани каде што можете да уживате во автентични вкусови на регионот.

Трговските квартови со мали бутици и занаетчии се честа појава во Стариот Град, креирајќи прекрасна можност за купување на рачно изработени артикли и сувенири.

Прошетката низ Стариот Град на Колмар е вистинско искуство за сите кои се во потрага по атмосфера полна со историја, убавина и културено богатство.

La Petite Venise (Мала Венеција) во Колмар

La Petite Venise во Колмар е романтичен дел на градот каде што реката Лауч пролегнува. Реката создава убав пејсаж и допринесува кон таинственоста на овој дел.

Карактеристични за Мала Венеција се прекрасните куќи кои се наредени во низа и гледаат кон реката. Овие куќи се изградени со различни стилови на архитектура, што го прави местото уште поинтересно за истражување.

Атмосферата во Мала Венеција е изненадувачки романтична. Шетајќи по пространството, можете да уживате во тивките водени брегови, прекрасните рефлексии во реката и опуштениот звук на вода.

Реката Лауч во Мала Венеција е разделена со прегради и мостови, што создава интересни простори и точки за освежување на пејсажот. Овие елементи додаваат на искуството на посетителите.

Мала Венеција е дом на бројни ресторани и кафеи кои нудат одлична можност за уживање во јадење и пиење со прекрасен поглед кон реката и куќите.

Во ова прекрасно пространство може да ги видите и верзите на чамци и бродчиња, што додава уште повеќе на чувството за романтика и екзотика.

Мала Венеција е едно од најфотогеничните места во Колмар. Привлечените области и сценичниот пејсаж го прават ова место перфектно за фотографии и селфи.

La Petite Venise во Колмар претставува магично и убаво пространство, кое ги одразува реалните елементи на Венеција, со својата сопствена уникатна чар и атмосфера.

Musée d’Unterlinden во Колмар

Musée d’Unterlinden е дом на едно од најважните дела на ренесансната уметност – Isenheim Altarpiece. Ова мајсторско дело е изработено од Грюневалд во 16-тиот век и претставува алтарски пано, чија комплексност и емоционален израз ги остава посетителите во изумување.

Musée d’Unterlinden се наоѓа во старариот четврт на Колмар, што му дава дополнителено чувство на историска вредност. Зградата сама по себе е дел од историското наследство на градот и образува синергија со уметничките дела што ги чува внатре.

Освен Isenheim Altarpiece, музејот го нуди богатиот асортиман на уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури и декоративни уметнички предмети.

Покрај класичната уметничка збирка, Musée d’Unterlinden често го обогатува своето просторско изложување со временски релевантни и современи уметнички дела. Ова допринесува кон динамичноста и актуелноста на музејот.

Просторот на Musée d’Unterlinden не служи само како место за уметничко изложување, туку и како салон за концерти и други културни догаѓања. Оваа многуфункционалност го прави привлечно и за посетители кои бараат уживање во различни видови на забава.

Musée d’Unterlinden во Колмар е историски и уметнички комплекс кој успешно ги соединува богатите уметнички традиции со контекстот на историскиот дел на градот. Секој посетител може да очекува дополнителна обогатувачка на своето културно искуство додека го истражува овој уметнички бисер.

Колмарски Базар (Marché de Noël) во Декември

Во декември, Колмар се претвора во вистинска зимска приказна со отворањето на колоритниот базар. Базарот често започнува во првите денови на месецот и трае сè до Католички Божиќ.

Базарот се одржува во историскиот дел на градот, каде што улиците и трговите се преполнети со штандови и украси. Атмосферата е неверојатно восхитителна, со светла, мириси на печени лешници и прекрасен звук на коледни песни.

Базарот е познат по разнообразните бутици и штандови кои ги нудат рачно изработени производи. Од уникатни занаетчии, рачно правени уметнички дела, до традиционални коледни украси, секој штанд го исполнува просторот со различни дејства.

Посетителите имаат можност да го најдат совршениот коледен подарок меѓу богатството на понудата. Од уметнички производи, винтажни украси, до традиционални коледни слаткиша, секој ќе најде нешто што го одбира.

Базарот е идеално место за гастрономско уживање. Од традиционални коледни специјалитети, како глог вино и печени магдошници, до различни домашни слаткиши, посетителите ги чекаат вкусни изненадувања на секој чекор.
Ќе спомам само неколку класични специјалитети: паштета-гра (измислена во Стразбург во 1780 година), баекаофе (јадење составено од три вида маринирано месо и компири во бело вино), неизбежната кисела зелка, јадењето со риба мателот ду Рајн, ле кок или Ризлинг (пилешко во вино), болка (слично на лебот од ѓумбир). Но јас пробав само болка и доста вкусна веганска храна.

Базарот обично организира различни настани и програми на сцената, вклучувајќи настапи на коледни хорови, музички бендови и други артистички настани. Ова дополнително го зголемува чувството на заедништво и радост.

Просторот е восхитително украсен со различни зимски дела. Осветлувањата, коледните украси и деталите креираат магична атмосфера, го поттикнувајќи духот на коледа.

Базарот во Колмар е придружен со различни атракции за децата, како коледните карусели, снежни машини и посети на Дедо Мраз. Ова го прави идеално место за целосно породично искуство.

Колмарскиот Базар во декември не само што е извонредна можност за шопинг, туку и вистинско коледно искуство кое го претвора градот во магична коледна дестинација.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *