колач со цреши

И повторно нашата нутриционистка ни подготви вкусен колач со цреши со низок процент на калории.


Сочен колач кој е едноставен за подготовка. Вкусот е навистина освежувачки и ќе ве освои веднаш. Исто така е многу едноставен за подготовка.


Состав:

 1. 200г овес ( мелен )
 2. 2 јајца
 3. 200г цреши
 4. 100г путер од лешник
 5. 200г грчки јогурт
 6. 1 лажица пециво
 7. 3 лажици кокосово масло
 8. 30г кокосов шеќер


Начин на подготовка:

 • Овесот и прашокот за пециво ги мешаме во длабок сад.
 • Во блендер ги ставаме јогуртот, кокосовиот шеќер, јајцата, путерот и кокосовото масло.
  Течната смеса ја додаваме на овесот и убаво соединуваме.
  Се печи на 180° степени.
 • Врз готовиот колач се додава на горниот дел: 15г црно чоколадо 99% какао, бадемово млеко и путер од лешник се заедно се соединува и се додава на горниот дел.

Уживајте!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *