Овај сос е многу едноставен за правење не треба да се готви или да се пржи ништо, само доволно подготвени состојки за мелење и мешање.

Состојки:

 • босилек
 • сирење (50 грама, пармезан),
 • маслиново масло (100 грама),
 • лук (2 чешниња),
 • ореви (50 грама),
 • сок од половина лимон.

Начин на подготовка:

 • Го лупиме лукот и со сечкаме на парчиња
 • Го плакниме и го оставаме да се искуши од водата босилекот па ситно го сецкаме.
 • Рендаме сирење на погрубиот дел на рендето
 • Измешајте ги состојките и мелете ги
 • Постепено се мешаат состојките.
 • Се меша со маслиново масло
 • Добиваме хомогена маса
 • Зачинете со сол и сок од лимон
 • Ако дел од сосот остане неискористен, подобро е да се замрзне
 • Во фрижидер, чувајте го во стаклена тегла
 • Додадете го во паста или намачкан на кришка леб
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *