Веќе имаме рецепт за домашен песто сос сега можиме да ги направиме нашите омилени тестенини во сос од песто со парчиња домати.

Состојки:

 • 250 гр. ваши омилени тестенини
 • 4 свежи домати
 • 1 главица кромид
 • 5 чешниња лук
 • ½ лажичка оригано
 • ½ лажичка нане мента
 • прстофат рузмарин
 • прстофат копар
 • 2 лажици песто сос
 • 4 лажици маслиново масло
 • малку пармезан
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 • Кромидот и лукот исечкајте го на ситно.
 • Во тава на оган ставете маслиново масло да се загрее и на него пропржете го кромидот.
 • Потоа додадете го лукот и пржете уште кратко постојано мешајќи со дрвена лажица.
 • Кога кромидот малку ќе омекне во тавата ставете го исечканиот домат, посолете, додадете бибер и промешајте.
 • Потоа намелете ја температурата, додадете ги ориганото, нането, песто сосот, рузмаринот и копарот и оставете да крчка на тивко.
 • Во меѓувреме ставете ги тестенините да се варат во зовриена посолена вода околу 10 минути.
 • Полуварените тестенини исцедете ги и додадете ги во тавата со доматите.
 • Убаво промешајте за тестенините убаво да го впијат сосот.
 • Оставете да крчка на тивко 5 минути.
 • При сервирање како подлога прво ставете една лажица песто од босилек па потоа ставете ги тестенините.
 • Поросете со рендан пармезан
 • Додадете и од доматите кои се полуварени
 • Уживајте во вкусот!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *