Во лето, се свртуваме кон летните вкусови, па мешаме јагода во сите комбинации.

Ако сеуште не сте пробале пудинг од просо, време е да го сторите тоа, и ако фантазирате за далечни и сончеви дестинации, можеби овој пудинг од јагода ќе ве однесе таму барем во вашиот ум.

Потребни состојки:

  • 100 гр просо
  • 0,5 л млеко по ваш избор (кај нас од кокос)
  • 1 белка
  • 1 шака јагоди
  • 25 гр. протеин Whey од ванила (нарачајте овде)


Начин на подготовка:
Потопете го просото во вода неколку часа, а потоа исплакнете.

Ставете го во тенџере со млеко , па варете додека не омекне целосно, околу 25 мин.

Ако целото млеко врие пред да проврие просото, додадете повеќе млеко или вода по потреба. Целта е сите зрна да бидат целосно сварени.

Измешајте ги јагодите во блендер, потоа додадете каша од просо и протеинот од ванила. Префрлете во чинии и додајте додатоци по желба.

За шлаг:

  • 1 белка од јајце
  • 1 мало лажиче стевиа

Начин на подготовка:

  • Изматете ја белката со стевиа додека не стани пенеста како шлаг.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *