Тахини е намаз од сусам што можете да го користите при подготовка на разни јадења или самостојно. Покрај тоа, тој е исклучително здрав, па ви носиме девет причини зошто треба да почнете да конзумирате тахини.
Одлична замена за путер од кикирики
Тахини има иста кремаста текстура и вкус на орев како путер од кикирики, па затоа е одлична алтернатива за сите оние кои страдаат од алергии на јаткасти плодови.

  • Можете да го користите во сите јадења


Измешајте малку вода, сок од лимон и маслиново масло со тахини за едноставен прелив за салата. Можете исто така да го користите за појадок со мешање со грчки јогурт, овошје и житарици. Или прескокнете го мајонезот и користете го тахини како намаз во сендвич. Тахини е многу разноврсна храна што можете да ја користите во солени, како и слатки јадења, затоа слободно додадете го во вашата следна торта.

  • Тоа е добро за срцето


На вашето тело му се потребни здрави масти, и ќе ги најдете токму во тахини. Омега-3 и омега-6 масни киселини, два вида полинезаситени масти, имаат антиинфламаторно дејство, така што порцијата тахини може да помогне да се запрат кардиоваскуларните заболувања, како што се високиот холестерол, срцеви заболувања и мозочен удар.

  • Содржи многу влакна


Во просек, тие треба да консумираат 20 до 35 грама влакна дневно, но некои истражувања покажаа дека голем број луѓе консумираат едвај 15 грама дневно. Но, само две лажици тахини имаат 4 грама влакна!

Храната богата со растителни влакна е од суштинско значење бидејќи одржува чувство на ситост, го намалува ризикот од рак на дебелото црево и го држи нивото на шеќер во крвта под контрола.

  • Создава цврсти коски


Калциумот понекогаш е тешко да се добие преку диета, особено ако избегнувате млечни производи, но една порција тахини има 4 проценти од дневните потреби за калциум, што е двојно повеќе од путер од кикирики. Калциумот и фосфорот, уште еден минерал пронајден во тахини, му се потребни на телото за да изгради цврсти коски и да ја оптимизира густината на коските.
Одличен оброк после тренинг
Тахини има околу 8 грама протеини по оброк. Протеинот ви овозможува да изградите мускули и да закрепнете од вежбање. Обидете се да користите тахини наместо путер од кикирики на тост или во смути, и ќе добиете двојно повеќе протеини.

  • Само една состојка


Проверете ја декларацијата на вашата тегла со тахини и најверојатно ќе видите само една состојка: мелен сусам. Внимавајте само на делови од тахини за еден ден. Имено, иако е исклучително здраво, потребно е да се биде умерен во потрошувачката. Само две лажици тахини имаат 200 калории, затоа не претерувајте.

Можете лесно да направите тахини сами, и ќе ви требаат:

200 гр излупен сусам
маслиново масло (по избор)
сол (по избор)
Истурете го семето од сусам на топла сува тава и лесно наздравете на средна топлина. Внимавајте сусамот да не изгори, за тахинот да нема горчлив вкус. Потоа, кога поголемиот дел од сусамот ќе добие златно-кафеава боја, извадете го од тавата и протресете го во електричен хеликоптер. Додадете две супени лажици маслиново масло во сусамот и исецкајте.

Додадете маслиново масло постепено, во зависност од густината што сакате да ја постигнете. И, конечно, додадете малку сол по желба.

  • Содржи железо


Ако не јадете месо, ќе ви биде тешко да го добиете овој минерал преку вашата исхрана. Сите ние имаме потреба од железо, бидејќи тој е вклучен во производството на црвени крвни клетки кои носат кислород низ телото. Една порција тахини има приближно иста количина железо како парче црвено месо од 80 грама.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *