Босанска пита брза, вкусна и веганска. За време на пости, но и за Бадник знаеме да ја приготвиме. Сите различно ги приготвуваме питите, некој со лук, ориз ние со компир и кромид.

https://vkusnobezmeso.mk/product/hoodie-with-logo-2/

Потребни состојки:

bosanska pita

Босанска пита

Prep Time 15 mins
Cook Time 30 mins
15 mins
Total Time 1 hr
Servings 4
 • 4 средни компири
 • 3 кромид
 • 2 лажици зачин
 • 2 лажици сол
 • бибер
 • 60 мл. маслиново масло
 • готови кори за пита 650 гр.

Начин на подготовка:

 • Ги лупите компирите и кромидот
 • Ги ставате во сецко компирите и кромидот заедно со зачините
 • Се формира смеса од компир и кромид и се додава и маслиновото масло
 • Мешате повторно
 • Врз две кори ставате од сместа и редите на тава
 • Врз последната тава попрскувате само маслиново масло
 • Печете на 180 С.50 мин

Ви препорачуваме да го погледнете видеото!

Уживајте во вкусот!

https://vkusnobezmeso.mk/product/best-joy-cooking-spray-250ml/
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating