Деновиве секогаш има некаков додаток што може да го потресе нашиот свет за благосостојба, а црното семе е најновото на листата што го достигнува интересот на луѓето. Но, ако сте нови во овој конкретен разговор и се прашувате што е црно семе? И уште подобро, кои се вистинските придобивки од црно семе што го прави толку посебно.

Според тоа, црно семе е долгогодишен начин, поддржан од експерти за зајакнување на вашата исхрана. Но, нема потреба да се потпирате само на неговата репутација – подолу, ви ги разложуваме осумте конкретни придобивки од консумација на црно семе, за кого би било најсоодветно и како да го вклучите во вашата исхрана.

Како да го внесувате црното семе?

Црното семе се внесува преку исхраната , во печива, во смуди или едноставно мешано со мед.

Кои се бенефитите од консумација на црно семе?

Кога се консумира, се покажа дека маслото од црно семе има повеќе здравствени придобивки и може да помогне во следниве услови:

Воспаление
Астма
Висок холестерол
Метаболички синдром
Автоимуни нарушувања
Дијабетес
Маслото од црно семе, исто така, може да се нанесе локално. Мали студии покажаа позитивни ефекти за егзема, псоријаза и акни.

Со оглед на тоа, потребни се повеќе истражувања за да се оценат потенцијалните придобивки и компликации од употребата на црно семе и масло од црно семе.

Информации за исхраната
Една лажичка масло од црно семе содржи:

 • Калории: 45
 • Протеини: 0 грама
 • Маснотии: 5 грама
 • Јаглехидрати: 0 грама
 • Влакна: 0 грама

Црното семе е добар извор на:

 • Калциум
 • Железо
 • Цинк
 • Бакар
 • Тиамин
 • Ниацин
 • Фосфор
 • Фолна киселина

Лековитите придобивки од црното семе главно се должат на неговото главно активно соединение наречено тимокинон, кое покажа антиоксидантни, антиинфламаторни и други терапевтски својства кои го штитат телото од оштетување на клетките и хронични заболувања.

Има навистина многу здравствени придобивки од користење на ова семе.Исто така го прочистува организмот од токсини и ја поттикнува регенерацијата на бета клетките. Луѓето кои примаат хемо терапии често го користат ова семе за прочистување и јакнење на организмот. Ги заштитува црниот дроб и бубрезите и помага за регулација на шеќерот во крвта. Делува како антиоксидант и диуретик, па го намалува крвниот притисок кај луѓето со блага хипертензија.

Има антиколвузивни својства, кои значително го намалуваат интензитетот на нападите кај луѓето кои страдаат од епилепсија.

Семето од „Nigela Sativa“ делува како аналгетик, односно ублажува болки. Одлично делува кај лица кои примаат хемо терапија за ублажување на болките. Исто така делува и на подобрување на имунитетот, па порано луѓето верувале дека токму ова семе била тајната на добриот имунитет и долгиот живот.

Црното семе може да се консумира и како масло. Најздраво е ладно цедено масло, бидејќи ги задржува сите хранливи состојки.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *