што е масло од црно семе?

Вклучуваме производи за кои сметаме дека се корисни за нашите читатели. Ако купувате преку линкови на оваа страница, може да заработиме мала провизија. Еве го нашиот процес.

Што е масло од црно семе?

Nigella sativa е мала цветна грмушка со виолетови или бели нијанси на цвеќе што расте во Источна Европа, Блискиот Исток и западна Азија.

Иако може да изгледа несомнено, грмушката произведува плодови кои имаат мали црни семиња. Овие црни семиња се користат во лекови илјадници години.

Археолозите дури пронашле црни семиња во гробот на кралот Тут, нагласувајќи го нивното значење во историјата за лекување и заштита. Тие исто така се користат во готвењето за да додадат вкус на леб, кари и кисели краставички. Кога се јадат, семето има горчлив вкус што често се споредува со ким или оригано.

Некои дополнителни имиња за масло од црно семе вклучуваат:

црн ким
црн ким
семе од црн кромид
калоњи
Се покажа дека маслото од црно семе има антиоксидантни својства. Тие можат да помогнат во олеснување на воспалението во телото и на кожата. Билките и додатоците не се следат од ФДА. Истражувајте и користете реномирани брендови.

Придобивки за здравјето на маслото од црно семе
Маслото од црно семе покажа ветување во лекувањето на некои од најчестите здравствени состојби, вклучувајќи висок крвен притисок и астма. Исто така, покажува силна антифунгална активност против Кандида албиканс – квасец кој може да порасне во телото и да доведе до кандидијаза. Примери за други здравствени придобивки од масло од црно семе вклучуваат:

Намалување на висок крвен притисок: Се покажа дека земањето екстракт од семе од црн ким два месеци го намалува високиот крвен притисок кај луѓе чиј крвен притисок е благо покачен.
Намалување на високиот холестерол: Се покажа дека земањето масло од црно семе го намалува високиот холестерол. Има многу здрави масни киселини кои можат да ви помогнат да одржите поздраво ниво на холестерол. Примери за овие масни киселини вклучуваат линолова киселина и олеинска киселина. Нивото на маслата може да варира во зависност од тоа каде се одгледуваат црните семиња. Луѓето исто така може да видат резултати кога консумираат мелени семиња.
Подобрување на симптомите на ревматоиден артритис: Земањето орално масло од црно семе може да помогне да се намалат воспалителните симптоми на ревматоиден артритис.
Намалување на симптомите на астма: Антиинфламаторните ефекти на маслото од црно семе може да се прошират и на подобрување на симптомите на астма. Неговиот ефект во намалувањето на воспалението во дишните патишта може да помогне и кај симптомите на бронхитис.
Намалување на стомачни тегоби: Јадењето црно семе или земање масло од црно семе е поврзано со ублажување на болки во стомакот и грчеви. Маслото може да помогне да се намалат гасовите, надуеноста во стомакот, како и појавата на чирови, исто така.
Исто така, се смета дека маслото од црно семе има антиканцерогени својства. Може да помогне во борбата против ракот на кожата кога се применува локално.

Делови од масло од црно семе познато како тимокинон и други напивки за семе можеа да го намалат растот на туморите кај лабораториските стаорци. Исто така, маслото може да помогне да се намалат штетните ефекти на зрачењето на ткивото што се користи за убивање на клетките на ракот. Но, овие резултати не се проучени кај луѓето. Маслото од црно семе не треба да се користи како замена за конвенционалните третмани за рак.

Придобивки за убавина од масло од црно семе
Маслото од црно семе има неколку апликации и придобивки за проблематични состојби на кожата. Маслото се наоѓа во многу продавници и аптеки за здрава храна. Примери за апликации за убавина и кожа вклучуваат:

Акни: Според списанието за дерматологија и дерматолошка хирургија, нанесувањето лосион подготвен со 10 проценти масло од црно семе значително ја намали инциденцата на појава на акни по два месеци. Оние кои учествувале во студијата пријавиле 67 проценти задоволство.
Хидратација на косата: Маслото од црно семе може да се нанесе на човечка коса за да ја омекне и да го промовира сјајот.
Псоријаза: Се покажа дека примената на масло од црно семе ја намалува инциденцата на плаки од псоријаза.
Омекнување на кожата: Маслото од црно семе е додадено на масла и навлажнувачи за подобрување на влажноста и хидратацијата на кожата.
Заздравување на рани: Се покажа дека примената на масло од црно семе го намалува воспалението и присуството на бактерии за да помогне во заздравувањето на раните. Иако се чини дека не е корисно за одгледување нови колагенски влакна, тој стимулира други фактори за раст за да му помогнат на телото да создаде нова, здрава кожа.
Запомнете, маслото од црно семе не треба да ги заменува третманите што може да ви ги препише лекар. Но, има некои придобивки за убавина што можат да работат како додаток на овие третмани за подобрување на вашата кожа.

Маслото од црно семе помага во опоравување на телото од хемотерапии.

Дали е масло од црно семе безбедно?
Можно е маслото од црно семе да ги зголеми ефектите на лековите што телото ги обработува преку патеката на цитохром P450. Ензимите на овој пат метаболизираат 90 проценти од вообичаените лекови. Примери за вообичаени лекови може да вклучуваат бета-блокатори како што се метопролол (Лопресор) и разредувач на крв варфарин (Кумадин).

Ако редовно земате какви било лекови на рецепт, разговарајте со вашиот лекар пред да започнете да земате масло од црно семе. Не треба да престанете да земате некој од вашите редовни лекови без претходно да разговарате со вашиот лекар.

Маслото од црно семе може да биде корисно за функцијата на црниот дроб.

Маслото од црно семе можете да го нарачате и од тука:

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *