Кремаст појадок од тиква

Еден поинаков појадок, тиква во чаша. Сезоната на тиквите започна па време е да ги искористиме сите благодети од тиквата.Тиквата се смета за зеленчук и припаѓа во истата група со краставиците , дињите и лубеницата. Тиквата е храна со ниска калориска, а особено висока хранлива вредност. Во 1 чаша тиква или околу 250g приготвена тиква (печена или варена), се содржат само околу 50 калории кои се добиваат од 13g јаглехидрати (3g фибер и 4g шеќери), 2g протеини и приближно 0g масти.

Потребни состојки:

  • Тиква печена едно парче
  • 1 лажичка мед или јаворов сируп
  • 100 мл млеко кокосово или бадемово
  • Оревчина колку 10 тина

Начин на подготовка:

  • Сите состојки се ставаат во сецко и се блендира додека не се добиете кремста структура.

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *