Проја за појадок? ДА ,ама проја и за вечера.

Здрава варијанта на проја со пченкарно брашно која можете да ја консумирате и наутро и навечер.

 • 200г пченкарно брашно
 • 150 мл. јогурт
 • 3 јајца
 • 300 гр. фета сирење или свежи сир
 • 1 лажица лупен сончоглед
 • 1 лажица сусам
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 лажица мала хималајска сол
 • 5 гр. пециво


Начин на подготовка:

 • Во длабок сад се кршат јајцата и се матат.
 • Постепено се додава брашно
 • Се додаваат и остатнатите состојки постепено со мешање
 • Се печи околу 20-25 минути на загреана рерна на 5 мин на 250 потоа се намалува на 180 C.

Добар апетит !

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *