Чоколаден протеински колач

Колку е само убаво чуството кога без грижа на совест можиме да си касниме благо. Па тоа можи да биди и за појадок и како ужинка или да го споделите вашиот десерт со оние кои внимаваат што внесуваат.

Потребни состојки:

 • 40 гр. протеин (купи тука)
 • 3 лажици какао
 • 2 лажици путер од бадем (купи тука)
 • 1 банана
 • 1 јајце
 • 3 лажици овесни снегулки
 • протеински крем од чоколадо и лешник(купи тука)

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад го кршите јајцето.
 • Во друг сад ја пасирате бананата
 • Полека баната ја додавате во јајцето и мешате
 • Ги додавате останатите суви состојки и мешате
 • За дополнителна блажина додадете мед или друг засладувач кој го користите.
 • Смесата ја ставате во сад обложен со хартија за печење
 • Печите на 160 C околу 20-25 минути
 • Премачкајте го колачот со протеинскиот крем
 • Оставете да излади, па сервирајте
 • Уживајте во вкусот!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *