domasni kroasan kifli

Од надвор крцкави, внатре меки и лиснати. Секој би посакал домашно подготвени крцкави кифли. Па затоа нашите пријатели Graf Time ни подготвија совршен рецепт за совршено добри кифли со видео.

Потребни состојки:

domasni kroasan kifli

Домашни кроасан кифли

Prep Time 30 mins
Cook Time 30 mins
10 mins
Total Time 1 hr 20 mins
Servings 5
 • 1 кг брашно
 • 1 квасец (1 лажичка шеќер и брашно)
 • 150 мл масло
 • 200 мл млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажица сол
 • 250 гр маргарин
 • 100гр сусам
 • 1 жолчка од јајце

За полнење:

 • 300 гр сирење
 • 1 белка од јајце

Се печaт на 200 степени 30 минути.

Постапката погледнете ја на видеото.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating