Која храна е веганска?

Често пати се прашувате која храна е веганска храна, и често можите да разграничите што е веган а што вегетаријанец?
Веганската храна е насекаде. И покрај мноштвото опции, можете да го забрзате сè што може да јадете за само неколку минути. Затоа, да ги искористиме најдобрите можности.

Која храна е веганска?
Да почнеме со очигледното: овошјето и зеленчукот се секогаш вегани. Можете исто така да изберете од огромен асортиман на вегански леб, тестенини и житарки за појадок. Гравот е евтин, хранлив и го има во десетици сорти. Истото важи и за јадењата на база на ориз. Секој вид јаткасти плодови е исто така вегански – одлична вест ако сакате бадеми или ф’стаци! Млекото и јогуртите на база на соја се погодни, задоволувачки и богати со протеини.

Сите овие намирници се само почеток на вашите вегански избори. Сега да нурнеме подлабоко. Подгответе се да бидете импресионирани!

Вегански намирници
Можете да изберете од стотици вкусни вегански спакувани јадења.

Можете да изберете од извонреден асортиман на вегански месни производи. И разновидноста на алтернативи на млечни производи е подеднакво импресивна. Ако уживате во храна како сирење, сладолед и путер, ќе најдете десетици висококвалитетни вегански замени. И работите само ќе се подобрат – нема да помине ниту еден месец без фантастични нови производи да се појават на пазарот.

Поминете само дваесет минути талкајќи низ продавница за природна храна и ќе откриете безброј возбудливи работи што треба да ги пробате. Не пропуштајте го најголемиот дел, кој е натоварен со евтини вегански закуски и основни производи. Ако ви недостасува продавница за природна храна во близина, повеќето супермаркети носат и пристоен избор на вегански производи.

За опширно покривање на сите најдобри вегански пакувани јадења, видете ја нашата страница со вегански алтернативи и нашата онлајн намирници.

Лесни вегански закуски и оброци
Кога станува збор за закуска, имате толку многу готови избори за јадење. Нашата страница за вегански закуски содржи повеќе од дваесет идеи за кои не е потребна подготовка.

Дури и ако никогаш претходно не сте готвиле, можете да подготвите вкусни вегански оброци за кратко време. Всушност, не ви требаат ни рецепти! За кое било од следниве јадења се потребни само неколку минути за да се подготви и може да се подготви на сто различни начини:

Сендвичи и обвивки
Салати
Печен зеленчук
Супи
Промешајте помфрит
Како што стекнувате самодоверба правејќи едноставни оброци како овие, можеби ќе одлучите да напредувате кон пософистицирано готвење.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *