vege meso vo domaten sos

Овој сос можете и да го замрзнете. Ако имате вишок градинарски свеж зеленчук, размислете да го зголемите рецептот и да го замрзнете во големина на оброк или поединечни порции. Тоа е одличен сос за користење како сос за натопување или за оброци за тестенини. Љубов при првиот залак.

Докажано е дека исхраната базиранa на растителни продукти го намалува ризикот од висок крвен притисок и дијабетес, го подобрува целокупното здравје и има низа предности, при што многу се обратија кон веганските производи кои содржат протеини за да ги добијат посакуваните резултати.

vege meso vo domaten sos

Веге (посно) месо во доматен сос

Prep Time 5 mins
Cook Time 15 mins
Total Time 20 mins

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

 • Ја пржите на малку маслиново масло Плескавицата Verdino
 • Од како добро ќе се испржи ја сечкаме на коцки и ја враќаме повторно да се пропржи
 • Додаваме доматен сос и зачини
 • Уживајте!
vege meso vo domaten sos
čokoladen kuglof

Чоколаден куглоф

Prep Time 20 mins
Cook Time 40 mins
Total Time 1 hr
Servings 4

Ingredients
  

 • 3 јајца
 • 200 мл. сончогледово масло
 • 200 мл. млеко
 • 200 гр. шеќер
 • 1 кора од лимон и кора од портока
 • 600 гр. брашно
 • 100 чоколадо на парчиња сечкано
 • 100 сушена брусница
 • 100 суви смокви
 • 100 суви сливи
 • 100 лешници
 • 10 пециво
 • 10 ванила
 • 5 цимет

Video

Notes

https://www.youtube.com/watch?v=Q_XSFntxR-A
Се печи 40 минути на 180C
Декорација: Чоколадо 150гр & Лешници 50гр

Rating: 1 out of 5.

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating