тортиља од ленено семе

Лененото семе или лененото масло содржат многу корисни хранливи материи за вашето здравје. Најважните се: Омега 3 масните киселини, познати и како „добри масти“, го штитат вашето срце и се покажаа како корисни хранливи материи за намалување на триглицеридите и намалување на крвниот притисок. Па од тука и идејата за подготовка на домашна тортиља од ленено семе. За подготовка на оваа тортиља потребни се само две состојки. Оваа доза е само за една тортиља.

тортиља од ленено семе

Домашна тортиља од ленено семе

Prep Time 5 mins
Cook Time 7 mins
3 mins
Total Time 15 mins
Servings 1
Calories 267 kcal

Ingredients
  

 • 50 гр. ленено семе
 • 50 мл. вода
 • сол

Потребни состојки:

 • 50 гр. мелено ленено семе
 • 50 мл вода
 • сол

Начин на подготовка:

 • Најпрво се става водата да зоврие.
 • Се намалува температурата на плотната и се додава претходно меленото ленено семе.
 • Се меша додека не се направи потврдо тесто
 • Се трга од оган
 • На хартија за печење се става веќе подготвеното тесто
 • Врз самото тесто се става повторно хартија за печење за полесно да го расукате во круг
 • Веќе направената форма ја ставате на не леплив тефлон, доколку сакате можите тефлонот да го премачкате со четка и малку маслиново
 • Печете од двете страни на ниска температура
 • Уживајте во домашните тортиљи

Следи ме на инстаграм!

Rating: 1 out of 5.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating