pleskavica od tikva

Кога мислиме на плескавица во главата ни се вртат сочни мисли , си викаме леле плескавица ама да е без месо . Ние ви приготвивме вкусни посни веган плескавици од тиквица.

Потребни состојки:

 • 2 компири
 • 1 морков
 • 1 тиквица
 • 1 лажица зачин вегета
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • verdino

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад ги рендате сите зеленчуци
 • Ги ставате во тенџерче со вода да се сварат
 • Ги цедите од течноста со цедалка со благо притискање
 • Додавате вегета и пченкарно брашно
 • Мешате со лажица додека не се соединат состојките
 • Правите танки плескавици и ги пржите на не леплив тефлон со малку маслиново масло
 • Уживајте во вкусот!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *