Колоритно смуди

Најубав дел од денот ми е утрото,бидејќи можеш да комбинираш секаква храна.
Која е ваша омилена?

За ова утро подготвив две смуди едно со јагоди кои ги купив од @moepazarche и уште едно со спирулина која ја купувам од @mentafarm_prilep
Искрено и двете ми се омилени и во двете ги има истите состојки само промената ја правам со јагодата и спирулината.

 • Мента фарм
 • мое пазарче
 • кисели производи бакалески
 • вердино колбаси
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата


Зошто баш спирулина?

Спирулината е најкомплетна и најмоќна храна на светот. Таа е богат извор на хранливи состојки со концентрација поголема од било која храна, зеленчук, овошје, семе или билка и има бројни полезности за човечкиот организам. Го зајакнува имунитетот, храни, прочистува, обновува, подмладува и штити од болести.

Спирулината е 100% природна, без конзерванси, лесно сварлива, погодна за употреба за сите возрасти и е извонредна замена за вештачки произведените минерали и витамини.

И зошто баш јагода?
Јагодите се не само вкусни, но и многу корисни. Тие се употребуваат за лекување на анемија, зајакнување на крвта, а исто така го намалуваат ризикот од појава на срцеви болести. Содржат големо количество витамин Ц и железо. 100 грама јагоди ја покриваат потребната дневна доза за витамин Ц.

Потребни состојки:

 • 1/2 банана
 • 100 мл. кокосово млеко
 • 3 јагоди/ 3 спирулина таблетки изборот е ваш

Начин на подготовка:

 • Сите состојки ги ставате во блендер и блендирате додека ја добиете посакуваната густина.
 • Уживајте!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *