Смуди од авокадо и кива

Дури и ако помислите дека се преполни со хранливи материи, смутито не мора да биди здодевно. Во овие здрави рецепти за смути може да додадете кремасти додатоци како јогурт и банана или кокосов крем за да се направат најпосакуваните голтки досега. Плус, смутито го прават секаде во светот како најдобриот брз појадок во кој можете да уживате додека сте во движење или додека седите на вашето биро.

 • мое пазарче
 • вердино колбаси
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Тие се одличен начин да ги искористите остатоците од свежо овошје или да прикрадете некои дополнителни суперхрани што вообичаено не би ги јаделе сами. Прво, научете како да направите смути како тотален професионалец (напомена: има одреден редослед што треба да ги додадете во блендерот!), а потоа подгответе се да измешате вкусен појадок или ужина што е добро и за вас. Овошјето и зеленчукот богато со хранливи материи и јогуртот и млекото исполнето со протеини ќе ви дадат енергетски поттик што ќе ве одржува до ручек.

За да направите смути пред време, чувајте ги сувите состојки (како што се овошјето, зеленчукот, прашокот и семките) во замрзнувачот во кеси или садови за складирање храна безбедни за замрзнувачот. Наутро, само додадете ја вашата течност во блендерот, а потоа замрзнатите суви состојки и изблендирајте. Појадок за 5 минути? Лесно!

Потребни состојки:

 • 2 киви
 • 1/2 авокадо
 • 1 портокал
 • 2 лажици агаве сируп или друг засладувач
 • 100 мл. кокосово млеко
 • 10 тина мешани јаткасти плодови
 • 1 лажица масло од црно семе купи тука
 • Сува брусница за декор

Начин на подготовка:

 • Во блендер го ставаме млекото заедно со авокадото, кивите и агаве сирупот
 • Блендираме
 • Додаваме јаткасто овошје
 • Ја намалуваме брзината за да се чувствува овошјето
 • Во чаша редиме најдолу лупен портокал по краевите
 • Додаваме од веќе блендираното смуди
 • Украсуваме со јаткасти плодови и сува брусница
 • Уживајте!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *