Сладолед со спирулина

Овој рецепт за сладолед од спирулина е толку кремаст и вкусен што дури секој ден го правам. Го сакам тоа што јас можам да добијам протеински и антиоксидативен поттик од хранливи состојки како спирулина, додека ја задоволува желбата за слатки. Не е потребен производител на сладолед!

 • Мента фарм
 • кисели производи бакалески
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата
 • moe pazarce

Спирулината е меѓу најпопуларните додатоци во светот.

Тој е оптоварен со различни хранливи материи и антиоксиданси кои можат да му користат на вашето тело и мозок.

Еве 10 здравствени придобивки од спирулината засновани на докази.

Книга Смути- Канцер 1:0

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

Сакам да напоменам дека со купувањето на оваа електронска верзија од книгата Смути – Канцер 1:0, освен што ќе си добиете превкусни рецепти за смутиња, директно ќе помогнете и на луѓето заболени од рак, бидејќи 20% од секоја продажба одат токму за нив.

Спирулината е меѓу најпопуларните додатоци во светот.

Oптоварен со различни хранливи материи и антиоксиданси кои можат да му користат на вашето тело и мозок.

Сладолед со спирулина

Еве 10 здравствени придобивки од спирулината засновани на докази.

 • Спирулината е исклучително висока во многу хранливи материи
  Спирулината е организам кој расте и во свежа и во солена вода.
 • Тоа е еден вид цијанобактерии, кои се фамилија на едноклеточни микроби кои често се нарекуваат сино-зелени алги.
 • Исто како и растенијата, цијанобактериите можат да произведуваат енергија од сончевата светлина преку процес наречен фотосинтеза.
 • Спирулината ја консумирале древните Ацтеки, но повторно станала популарна кога НАСА предложила да се одгледува во вселената за употреба од страна на астронаутите (1).
 • Стандардна дневна доза на спирулина е 1-3 грама, но дозите до 10 грама дневно се ефикасно користени.
 • Оваа мала алга е преполна со хранливи материи. Една лажица (7 грама) сушена спирулина во прав содржи (2 доверлив извор):
 • Протеини: 4 грама
  Витамин Б1 (тиамин): 11% од RDA
  Витамин Б2 (рибофлавин): 15% од RDA
  Витамин Б3 (ниацин): 4% од RDA
  Бакар: 21% од RDA
  Железо: 11% од RDA
  Исто така, содржи пристојни количини на магнезиум,
  калиум и манган и мали количини на речиси секоја друга хранлива материја која
  ти треба.
  Покрај тоа, истата количина содржи само 20 калории и 1,7 грама сварливи јаглехидрати.
 • Грам за грам, спирулината можеби е единствената најхранлива храна на планетата.
 • Една лажица (7 грама) спирулина обезбедува мала количина маснотии – околу 1 грам – вклучувајќи ги и омега-6 и омега-3 масни киселини во приближно 1,5-1,0 сооднос.
 • Квалитетот на протеинот во спирулината се смета за одличен – споредлив со јајцата. Ги дава сите есенцијални амино киселини кои ви се потребни.
 • Често се тврди дека спирулината содржи витамин Б12, но тоа е лажно. Има псевдовитамин Б12, кој не се покажал ефикасен кај луѓето (3, 4).
 • Спирулината е вид на сино-зелени алги кои
  расте и во солена и во свежа вода. Можеби е еден од најгустите со хранливи материи
  Храна на земјата.
  Моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства
  Фикоцијанинот е главното активно соединение во спирулината. Тоа има
  моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства.
  Може да ги намали „лошите“ нивоа на ЛДЛ и триглицериди
  Истражувањата покажуваат дека спирулината може да се намали
  триглицериди и „лошиот“ ЛДЛ холестерол и може истовремено да го подигнат „добриот“ ХДЛ
  Го заштитува „лошиот“ ЛДЛ холестерол од оксидација
  Масни структури во вашето тело може да станат
  Оксидира, предизвикувајќи прогресија на многу болести. Антиоксидансите во
  спирулината може да помогне да се спречи ова.
  Може да има антиканцерогени својства
  Спирулината може да има антиканцерогени својства и
  се чини особено ефикасен против еден вид преканцерозна лезија на устата
  наречен OSMF.
  Може да го намали крвниот притисок
  Поголема доза на спирулина може да доведе до намалување
  нивото на крвниот притисок, главен фактор на ризик за многу болести.
  Ги подобрува симптомите на алергиски ринитис
  Додатоци на спирулина се многу ефикасни
  против алергиски ринитис, намалувајќи ги различните симптоми.
  Може да биде ефикасен против анемија
  Може да ја подобри мускулната сила и издржливост
  Спирулината може да обезбеди повеќекратно вежбање
  Придобивки, вклучително и зголемена издржливост и зголемена мускулна сила.
  Може да помогне во контролата на шеќерот во крвта
  Спирулината е вид на цијанобактерии – честопати наречени сино-зелени алги – кои се неверојатно здрави.
 • Може да го подобри вашето ниво на липиди во крвта, да ја потисне оксидацијата, да го намали крвниот притисок и да го намали шеќерот во крвта.
 • Иако се потребни повеќе истражувања пред да се изнесат какви било силни тврдења, спирулината можеби е една од ретките суперхрана достојни за титулата.
 • Ако сакате да го пробате овој додаток, тој е широко достапен во аптеките на Мента Фарм.

Потребни состојки:

 • 2 смрзнати банани
 • 35 гр. Протеин BioTech Ванила (нарачај тука)
 • 35 мл. Млеко
 • 3-4 таблетки спирулина купена од Мента фарм-Прилеп

Начин на подготовка:

 • Смрзнатите банани ставете ги во блендер заедно со протеинот и млекото
 • Блендирајте додека не се направи кремаста структура
 • Пред самиот крај на блендирањето додадете ја спирулината, можи и во таблета ако немате во прав
 • Блендирајте уште малку додека се раскрши и соедини
 • Уживајте

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

 • Доколку немате спирулина во прав можи да додадете и таблетка
 • Млекото можи да го замените со какво што сакате
 • Исто така и протеинот може да го замените со вегански, но сепак вкусот би бил поразличен
 • Додадете врз готовиот сладолед лушпи од кокос и бадемчиња, за подобар вкус

Рецепти со спирулина

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *