Овие овесни банани со бадеми се лесен појадок кој се прави преку ноќта пред да планирате да уживате во нив. Со бадемово млеко, бадем , јаворов сируп, ленено семе и испасирана банана, лесно е да ставите сè во тегла, а потоа да го измешате и да го ставите во фрижидер за ноќ.

 • Мента фарм
 • кисели производи бакалески
 • Природа и наука во идеален спој!
 • imunofan inekcii
 • Здравјето доаѓа од природата
 • moe pazarce

Малина врз малку банана и овес преку ноќ.
Кога имам испланиран напорен ден, лесен и вкусен појадок е приоритет.

Потребни состојки:

 • 4 лажици овесни снегулки
 • 100 мл. бадемово млеко
 • 1/2 банана
 • 5 бадеми кршени на половина
 • 1 мала лажица ленено семе
 • јаворов сируп
 • 7 малини
 • 7 аронија
posna kasa so badem

Можеби ве интересира!

Начин на подоготовка:

 • Во чинија го ставате овесот заедно со млеко
 • Мешате да се накисни и додавате јаворов сируп
 • Додавате сечкана или пасирана банана зависно дали сакате парченца
 • Декорирате со малини и аронија
 • Го оставате во фрижидер преку ноќ
 • Наредниот ден имате веќе готов појадок.
 • Уживајте!

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

 • Овесот може да го направите и со домашно подготвено бадемово млеко (види тука како се прави)
 • Може да додадете смрзнато и суво овошје по ваш избор
 • Може да го замените јаворовиот сируп со друг засладувач како мед, агаве сируп, урма
ovesna kasa so badem
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *