Vafli

Овој рецепт за вафли толку едноставен што го имам запаметено. Потребно е само едно брашно – овесно брашно – што е најлесно брашно за правење дома. Едноставно ставете овесни снегулки во вашиот блендер или процесор за храна и измешајте додека не стане фино брашно. Мислам дека домашниот протеински сладолед му дава дополнителен освежителен вкус на вафлите.

Често ги приготвувам овие вафли и во солена варијанта. Се е толку брзо и едноставно нема потреба од чекање. Сега и со блендерот кој го добив на поклон SENCOR Блендер SBL 2211GR од моите соработници купи на ратит.е од нивниот соработник Елипсо работат ми е олесната. Подолу ќе би оставам и линкче доколку сакате да си го купите и преку купи на рати.

 • Мента фарм
 • moe pazarce
 • кисели производи бакалески
 • Природа и наука во идеален спој!
 • imunofan inekcii
 • Здравјето доаѓа од природата

Потребни состојки:

 • 2 јајце
 • 100 гр. Овесни снегулки
 • 4 гр. Пециво
 • 1 лажиче мало маслиново масло
 • 50 мл. млеко
 • прстофат сол
 • 2 смрзнати банани
 • 30 гр. протеин Ванила BIOTECH (купи тука)
 • 1 лажица какао
 • 60 мл. кокосово млеко
 • 5-6 јагоди

Начин на подготовка:

 • Овесните снегулки ги мелите во процесор или блендер да добиете брашно, јас моите ги мелев во блендерот кој ви го споделив погоре.
 • Во истиот блендер додаваш јајце, масло, сол, пециво и млеко.
 • Блендираш додека се изедначи
 • Остави ја смесата 5 минутки да одмори
 • После 5 минутки истури ја смесата на апаратот за вафли кој го купив од купи на рати по цена од 173 денари на 24 рати без камата. Ќе ви оставам линк доколку некој сака да си го нарача.
Vafli
 • Печи околу 5-7 минути
 • Готовите вафли послужи ги на даска.

За подготовка на сладоледот е потребно смрзнатите банани, заедно со 30 гр. протеин Ванила BIOTECH (купи тука), 1 лажица какао и 60 мл. кокосово млеко да ги ставите во SENCOR Блендер SBL 2211GR и да пулсирате додека не се изедначи смесата како сладолед.

Додадете две топки протеински сладолед и неколку јагоди и растопено темно чоколадо врз вафлите и уживајте!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *