Домашна веганска (посна) лазања со канелони

Ако помислувате на невкусно јадење кога помислувате на рецепт за вегански лазањи, се лажете. Иако на Италијанците им е тешко да помислат на веганска верзија на лазања, овој рецепт е совршен за оние кои се на веганска исхрана. Покрај тоа што е вкусен, тој е и многу практичен за правење. Не плашете се од тоа да имате премногу состојки. Засукајте ги ракавите за вегански рецепт за лазања што можете да го подготвите за 25 минути.

Потребни состојки:

 • 200 гр. чери домати
 • 10 тина ливчиња свеж босилек
 • 200 гр. мелено веганско (посно) месо Verdino MK
 • 300 мл. 99% доматен сос
 • 200 мл. вода
 • 1 лажица мала оригано
 • 3 лажици маслиново масло
 • зачин
 • бутик за машка гардероба
 • Studio Adore Me
 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • moe pazarce
 • вердино
 • Природа и наука во идеален спој!
 • imunofan inekcii
 • Здравјето доаѓа од природата

Начин на подготовка:

 • Најпрво го запржувате веганско (посно) месо Verdino MK со маслиново масло
 • Во тавата со запрженото веганско (посно) месо Verdino MK додавате чери домати и босилек
 • Пржите на ниска температура околу 10 тина минути додека да омекнат малку доматите
 • Додавате зачин и доматен сос
 • Оставате да се пржи со капак уште 10 минути и додавате вода
 • Со капак оставате смесата да се приготви уште 10 минути.
 • Во стаклен сад ги редите канелоните и врз сите канелони подредени како на сликата го ставате сосот.
 • Стаклениот сад го поклопувате со алуминиумска фолија и печите во заграна рерна 20 минути на 200 Ц.
 • Мој предлог за рерна оваа недела е вградената рерна Bosch ХБН531С1Ф која има
  • Капацитет: 67 литри
  • Енергетска класа: А-20% (0.79 kWh)
  • Мултифункционална 3D рерна (овозможува печење на 3 нивоа)
  • 8 програми за печење
  • Дисплеј на кој може да се подесува саат, аларм, тајмер
  • Прецизно регулирање на температурата 30 – 270°C
  • Приклучна снага: 2.9 kW
  • Должина на кабелот: 1м
  • Димензии: 59.5 х 59.5 х 54.8 cm

Оваа рерна можи да си ја купите преку купи на рати со месечна претплата од 1151 денар на 24 рати со бесплатна достава до вашиот дом.

 • После 20 минути тргнете ја алуминимската фолија и печете уште 5 минути да порумени.
 • Уживајте!

Нарачај online или посети ги!бутик за машка гардероба

Studio Adore MeЗакажи термин!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *