линијата на производи Nuestra Maca е целосно природна, органска. Перуанската Мака е многу пати поквалитетна и покорисна од многу, претежно синтетички препарати чија употреба е широко распространета во спортот.

СПОРТ И MAKA

Едно од моите интереси е водење на активен живот, т.е спортување, па би сакал да се осврнам на темата за позитивниот ефект на перуанската Маца врз спортистите. Во текот на изминатата деценија, таа стана незаменлива во професионалниот спорт. Одлучноста на американската вселенска агенција НАСА да го вклучи како состојка во оброците на астронаутите во 90-тите, исклучително позитивните студии на светски познати здравствени институции и веста дека ја користат познати спортисти беа од клучно значење за да се заинтересирам. оваа мистериозна култура.

Искуство на спортст кој истражувал.

maca-root_1Останувајќи на бескрајните висорамнини на регионот Јунин во Перу на над 4000 метри надморска височина, забележав дека луѓето таму немаат никакви проблеми, физички, со голем недостаток на кислород во воздухот. Нивниот живот и секојдневните активности изгледаат сосема природно. Тие се способни да работат на терен, да трчаат или да играат фудбал долго време без да покажуваат знаци на замор. Иако знаев дека човечкото тело може да се прилагоди на тешките услови, оваа леснотија на живеење ме фасцинираше. Престојот во таква средина беше вистински одмор за душата. Таа идила ја попречуваше чувството на ситост, неможноста за концентрација, заморот и лошиот квалитет на сонот. Набрзо се покажало дека единствениот начин да се преживее на таа надморска височина е обилниот внес на перуанска Мака. Таа е одговорна за одржување на нивната витална енергија, добра физичка кондиција, расположение и целокупно здравје.

За време на мојот престој во Амазонија се обидов да останам на тренинзите, секојдневно ја користев Мака. Климата во Амазон е многу специфична. Огромната влажност во воздухот со високи температури е нешто како нашите летни услови, како кога се обидувате да дадете се од себе за време на тренинг во влажна просторија без клима уред. Со Мака ова не беше проблем, нивото на издржливост беше зачудувачко.

Забележав дека пропишаната дневна доза на најголемите светски провајдери на желатинизирана мака, 5 грама со појадок, е сосема доволна за нега на ендокриниот систем и добро расположение. Исто така, заради поголема ефикасност при интензивна физичка активност, неопходно е да се внесат 5 грама висококвалитетна Мака 45 минути пред тренинг. Поголемата издржливост, вежбањето со многу енергија и побрзото опоравување ме шармираше со таа шема. Науката го оправдува овој ефект на Маца врз спортистите со регулирање на лачењето на тестостерон, а кај жените естроген.

Тоа се хормони од кои тесно зависи целокупното здравје на луѓето и нивната репродукција. Покрај тоа, тие се одговорни за подобар квалитет на мускулната маса, сврзното ткиво и подобра регенерација на секоја клетка од нашето тело. Во 20-тите години лачењето на овие хормони е стабилно, во 30-тите опаѓа, во 40-тите значително слабее, а во 50-тите е загрозено. Нездравата исхрана, контаминираната средина, стресот и физичката неактивност се дополнителни фактори кои негативно влијаат на лачењето на репродуктивните хормони. Нивното стабилно ниво, пред се, влијае на правилното лачење на многу други хормони, што носи повеќе животна енергија, самодоверба и воопшто волја за живот.

По неколкумесечно земање желатинизирана мака, по враќањето во Србија, очигледно подобрениот квалитет на тренинзите и целокупното здравје беа задржани како и денес. Воден од љубопитноста, им го понудив на пријателите кои се занимаваат со екстремни спортови како Deadlift и Bench Press. Се прави за спортисти со натпросечна мускулна и телесна маса. Пред тренингот им била потребна доза од 10 грама Black Maca за да постигнат забележително подобри резултати.

Да резимираме, линијата на производи Nuestra Maca е целосно природна, органска. Перуанската Мака е многу пати поквалитетна и покорисна од многу, претежно синтетички препарати чија употреба е широко распространета во спортот. Во текот на моето 20-годишно тренерско искуство, никогаш не сум сретнал поефективен, поцелосен и поздрав додаток за подобрување на физичките перформанси. Мака, за разлика од другите додатоци во исхраната, делува директно на центарот на човековата целокупна функција на хипофизата, стимулирајќи го лачењето на тестостерон/естроген и хормони за раст на сосема природен начин. Таков резултат е невозможно да се постигне без употреба на синтетички хормони, кои се воспоставени во професионалниот спорт со децении и се исклучително штетни за здравјето.

Чувајте го вашето здравје, бидете фит и полни со енергија со Nuestra Maca, производи со неоспорен квалитет!

НИЕ НЕ НУДИМЕ ЧУДА,
САМО НАЈДОБРОТО ШТО МОЖЕ ДА ГО ДАДЕ ЗЕМЈАТА ПЕРУ

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *