Дуаби дестинација која вреди да се посети

Дубаи, моето второ омилено место, каде секое миг со својата вистинска егзотика и луксуз го прави незаменлив. Секој поглед на светлосните врвови на Бурџ Халифа, секој залез врз пустинските дини, и секој шопинг во светските класни молови – Дубаи е вистинско чудо.

Но Дубаи е и повеќе од само лукс и модерност. Културата, историјата и гостопримството на оваа дестинација неизминувачки ќе ве освојат. Посетете ги старите делови како Дубаи Олд Таун и сочувајте си време за историскиот музеј. Запознајте се со боите и аромите на Суки Ал Бахар и насладете се на аутентична храна во локалните ресторани.

Дали повторно посетување е вредно? Апсолутно! Дубаи никогаш не престанува да се менува. Нови атракции, ексклузивни ресторани, и неверојатни искуства се појавуваат секојдневно. Второто посетување во Дубаи е уште една прилика да се искуси нешто ново и уникатно. Но сепак мислам ќе има повеќе по неколку години.

Да го резимирам во една реченица: Дубаи – дестинација што неодамна беше мој прв избор, и повторно ќе биде мојата посакувана стапка во светот на луксузот и чудата.”

Што е добро да посетите?

Крстарењето во Дубаи претставува едно од најроскошните и впечатливи искуства во светот на патувањата. Во рамките на овој град-држава на Арапскиот Залив, крстарењето се трансформира во вистинско уживање со луксуз и стил.

Откријте ги магичните обали на Дубаи и неговите иконски пејсажи од ексклузивен поглед од брод или јахта. Бидете воочени со беспрекорната архитектура на Бурџ Халифа, Бурџ Ал Араб, и другите високи и елегантни објекти, совршено исецкани до небото.

Луксузните бродови обезбедуваат убавина, релаксација и највисок степен на услуга. Запловете низ пустинските простори, уживајте во класните ресторани, баровите со коктели и разнолични забавни активности кои ќе го направат вашиот престој незаборавен.

Крстарењето во Дубаи овозможува истовремено искуство на роскош и авантура. Истражување на културните атракции, од ѕвездиците на пустинските ноќи до тржиштата на подрачјето, додека притоа уживате во сите удобности што ги нудат луксузните бродови.

Дали сте подготвени за патување што ќе ви ги отвори сетила? Дојдете искусете го вистинскиот сјај на крстарењето во Дубаи.

Пустината во Дубаи не е само песок и пусти простори, таа е живописна пустинска симфонија на златно кафена песок, бескрајно широк хоризонт. Пустината претставува вистинско природно чудо, а возењето низ неа е едно од најзаразителните искуства.

Започнете го вашиот авантуристички ден со возење на песокот во стилски офроуд автомобил. Чувствувајте го адреналинот додека се борите со витловите на пустинските дини и уживајте во забрзаните закачувања и спуштања.

Изнајмете атрактивен џип или се приклучете на пустински сафари со искусен водач, кој ќе ве поведе низ уметнички истражувачки тури со возење на четири точки преку бескрајните песочни дини. Посакувајте ги пустинските ветрови додека се возете во екстремната визуелна експлозија.

Ако сте обожавате адреналин повеќе, препуштете се на возењето со дрелки или ATV по пустинските стази и изживејте ја вистинската адреналинска атмосфера на песочната арена.

Возењето низ пустината во Дубаи не е само искуство, туку и неповторлива приказна за екстремна забава и природна убавина. Направете го својот следен потег една незаборавна авантура во оваа златна пустинска оаза.

Бурџ Халифа, небесната икона на Дубаи, е неоспорен симбол на луксуз, иновации и градежни вештини. Посетата на оваа висока структура е вистинско патување во срцето на современоста и високата архитектура.

Започнете го вашиот ден со влез во Бурџ Халифа и испратете го лифтот нагоре, каде ќе бидете воочени со прекрасен панорамски поглед на целиот Дубаи. Секој прозорец е прозор кон необичен свет на луксуз и уметност.

На 148-тиот кат, „At the Top Sky Lounge“ ви нуди ексклузивно искуство, каде што може да уживате во кофа со шампанско додека го разгледувате градот од високо. Фотогеничност со секоја нова поза на оваа висока тераса.

Не заборавајте да ја посетите и спектакуларната фонтана на Бурџ Халифа, која “игра” во такт на музика, обележувајќи го вашиот момент под оваа градежна чудесна светлина.

Посетата на Бурџ Халифа не е само искуство, туку и приказна за врвен луксуз и уште една димензија на вашето патување во Дубаи. Дополнете ја вашата листа со искуства со ова впечатливо приклучување во светот на високата архитектура.

Во Дубаи, купувањето е едно од најпопуларните искуства, а градот нуди неколку молови ширум градот, каде што можете да ги задоволите своите шопинг потреби. Еве неколку од најпознатите молови во Дубаи:

Дубаи Мол (Dubai Mall): Најголемиот мол во светот, Дубаи Мол, нуди не само шопинг и луксузни брендови, туку и бројни забавни и ресторански опции. Во склоп на молот се наоѓа и влезот кон Бурџ Халифа.

Дубаи Мол (Dubai Mall) е еден од најголемите трговски центри во светот и не само што нуди шопинг и ресторани, туку и различни атракции и забавни активности. Еве неколку од атракциите во Дубаи Мол:

 • Аквариум и подводни зоо парк: Внатре во Дубаи Мол се наоѓа огромен аквариум и подводен зоо парк, каде што посетителите можат да ги видат различните видови на морски живот, вклучувајќи ги и акулите. Постојат и многу активности како хранење на рибите и ронење со акулите.
 • Burj Khalifa: Влезот кон Бурџ Халифа, највисоката зграда во светот, е преку Дубаи Мол. Посетителите можат да се возат со лифтот до различни катови и да уживаат во прекрасниот поглед на Дубаи.
 • Ледената држава: Во Дубаи Мол се наоѓа и Ледената држава, која нуди ледена атмосфера во топлите денови во Дубаи. Овде можете да се забавувате со зимски активности како лизгање и гледање на фризби.
 • VR Парк: Виртуелниот реален парк во Дубаи Мол е идеално место за оние кои сакаат впечатливи и виртуелни авантури. Тука има многу VR атракции и игри.
 • Данска фонтана: Испред Дубаи Мол, има фонтана која организира спектакуларни водени изведби, осветлени со светла и музика. Вечерните представи се особено впечатливи.
 • Кинески кварт: Дубаи Мол има и дел наречен Кинески кварт, каде што можете да најдете аутентични кинески ресторани и продавници.

Овие атракции прават Дубаи Мол не само трговски центар, туку и место за забава.

Мол на Емиратите (Mall of the Emirates): Оваа трговска дестинација е позната по својот ски-центар внатре во молот, како и по големите брендови и различни ресторани.

Еве неколку од најистакнатите атракции во Мол на Емиратите:

 • Ски Дубаи: Мол на Емиратите е дом на „Ski Dubai“, голем ски центар кој нуди вистински ски и сноуборд искуства. Внатре во молот, посетителите можат да уживаат во скиање на вистински снег и да се возат со санки.
 • Водени светови: Во состав на молот, има водени светови каде што посетителите можат да уживаат во различни водни активности, вклучувајќи ги и големите водени плетки.
 • Виртуелен свет: „Magic Planet“, кој е дел од Мол на Емиратите, нуди различни виртуелни и реални забавни активности како играчки, видео игри и виртуелни атракции.
 • Видео игри и забава: Во молот, посетителите можат да ги најдат неколку аркади и центри за видео игри, каде што можат да се забавуваат со најновите технолошки игри.
 • Кино: Мол на Емиратите има модерни кинески салони каде што можат да се гледаат најновите филмови во удобни седишта и со најсовремена аудио-визуелна опрема.
 • Ресторани и кафе: Освен атракции, молот нуди и бројни ресторани и кафе каде што можете да пробате различни кулинарски специјалитети.

ИБН Батута Мол (Ibn Battuta Mall): Оваа тематска купола мол ги претставува различните делови на светот, што ги истражувал историскиот патник Ибн Батута. Тука ќе најдете разнообразни продавници и ресторани.

Дубаи Марина Мол (Dubai Marina Mall): Сместен до Дубаи Марина, овој мол нуди прекрасен поглед на марината и реката. Има различни магазини, ресторани и забавни активности.

Сити Вок (City Walk): Не точно мол, туку мешавина од резиденцијални и трговски делови, City Walk нуди модерен и удобен простор за шопинг и забава. Тука има различни продавници и ресторани.

Алека Мол (The Outlet Village): Ако сте во потрага по попусти и распродажби, Алека Мол е идеалното место. Тука ќе најдете познати брендови по пониски цени.

Овие молови се само дел од широкиот избор на трговски центри во Дубаи, каде што можете да уживате во шопинг и различни искуства.

Дубаи е познат по своите луксузни и прекрасни плажи, каде што посетителите можат да уживаат во топлите песоци и кристално чистата вода. Еве неколку од најпопуларните плажи во Дубаи:

 1. Жумеира Бич (Jumeirah Beach): Оваа плажа е една од најпознатите во Дубаи, со долга обала и различни рекреативни активности. Има и многу ресторани и кафетерии во близина.
 2. Марина Бич (Marina Beach): Сместена во близина на Дубаи Марина, оваа плажа е популарна кај локалното население и туристите. Има прекрасен поглед на Дубаи Марина.
 3. Ките Бич (Kite Beach): Позната и како Jumeirah Open Beach, оваа плажа е популарна меѓу сурферите и сопствениците на zmajovi. Има и специјални зони за пикник и играње.
 4. Ал Мамзар Бич Парк (Al Mamzar Beach Park): Ова е парк со плажа кој нуди простор за пикници, играње и релаксација. Плажата е убава и погодна за семејства.
 5. Ла Мер (La Mer): Нова додаток во Дубаи, Ла Мер е курортски дел со плажа, ресторани, магазини и улични изведби. Плажата е стилски дизајнирана со многу фасцинантни детали.
 6. Атлантис, Парезо Плажа (Atlantis, The Palm Beach): Сместена во близина на луксузниот хотел Атлантис, оваа плажа нуди луксуз и ексклузивно искуство.

Овие плажи се само дел од прекрасните плажи во Дубаи, каде што можете да уживате во сонцето и морето. Напомена: Во некои делови од Дубаи, користењето на облека за капење може да биде обавезно.

Температурата во Дубаи може да варира во зависност од времето на годината. Во летниот период (меѓу мај и септември), температурите можат да бидат високи и да достигнат исчекувањата, често преминувајќи 40°C (104°F) и повеќе. Летните месеци се познати по високите температури и високата влажност.

Во зимскиот период (од ноември до април), температурите се подносни и пријатни за посета. Дневните температури се обично во опсег од 20°C (68°F) до 30°C (86°F). Зимата е популарен период за туристите, бидејќи времето е похладно и пријатно.

Важно е да се земе предвид дека летните месеци во Дубаи можат да бидат изузетно топли, па се препорачува посетата во зимскиот период ако сакате поудобни услови.

Ние две години со ред го посетуваме Дубаи во Септември па како да навикнувме на температурата после неколку часа.

И ќе заборавев да ви ја спомнам цветната градина но ние не ја посетивме бидејќи е отворена само кога температурите се пониски. Па затоа доколку сакате да ја имате во вашата листа на посетени места појдете во Дубаи во Јануари.

Метрото во Дубаи е еден од најмодерните и најудобните видови на јавен превоз во градот. Еве неколку информации за тоа како функционира метрото во Дубаи:

Линии: Во Дубаи, метрото има две главни линии:

Зелена линија (Green Line): Оваа линија поврзува источниот и западниот дел на градот и поминува низ некои од најпознатите делови како Деира и Дубаи Мол.

Црвена линија (Red Line): Оваа линија поврзува северниот и јужниот дел на градот и поминува низ главниот дел на Дубаи, вклучувајќи ги Дубаи Мол, Дубаи Марина и летото во Дубаи.

Станици: Метрото има многу станици распределени низ градот. Секоја станица е обезбедена со различни удобности, како што се билетарници, места за чекање и информативни табли.

Време на работа: Метрото во Дубаи обично работи секој ден од рано утро до касно навечер. Времето на работа може да се разликува во зависност од денот во неделата, но општо се понудени чести и непрекинати услуги.

Тикети и карти: Патниците можат да купат тикети и карти на автоматски билетарници на станиците или преку тикетарите на автобусите. Тикетите се зонирани во зависност од типот на превоз и релацијата.

Конекции со други видови на превоз: Метрото во Дубаи има добри конекции со други видови на јавен превоз како автобуси и трамваи. Има и места за паркинг на многу станици, што ги олеснува луѓето кои ги користат личните возила.

Упатства и информации: Станиците и вагоните на метрото се обезбедени со информативни табли и означувања, што ги олеснува патниците да се ориентираат и да ги следат правилата за безбедност.

Метрото во Дубаи е брзо, чисто и ефикасно средство за превоз, што го прави популарен избор за локалните жители и туристите.

И сакав да ви кажам дека картичката која ја користевте за во метрото доколку не сакате да ја задржите за себе како за спомен, може да ја разменете во продавницата за производ колку што сте ја платиле заедно со кредитот кој ви е останат во неа.

Во метрото има еден дел посебно за жени па внимавајте да не влезите во него доколку сте машко, бидејќи казните се големи. И што сакав да спомнам, дека скоро секогаш е голема гужва во метрото но сепак стигнувањето од една до друга станица е пребрзо. Од едниот до другиот крај на градот се стигнува за час и неколку минути.

И да, сами си резервиравме карти и извадовме визи. Доколку имате познавање од чекирање, вадење визи одењето преку сопствена режија ќе ве чини поефтино. Но и тука имавме едно баш “лошо” искуство првата година ни го откажаа летот од Wizz air и моравме да чекаме 14 дена до следен лет на свој трошок или да си резервираме нови карти преку друга компанија.

Во прилог слики од моето патување.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *