Свежа салата со крцкаво тофу

Мојата крцкава тофу свежа салата е патека кон здрав живот и вкусна радост. Вреди да се проба.

Потребни состојки:

 • 400 гр. тофу сирење
 • 3 лажици маслиново масло за готвење и пржење од Витаминка
 • 2 лажици маслиново масло ладно цедено од Витаминка
 • 1 лажица куркума од Витаминка
 • 2 лажици зачин за скара од Витаминка
 • 1 лажица зачин за помфрит од Витаминка
 • Свежа зелена салата
 • 1 лажица густин

Начин на подготовка:

 • Насечкај го тофу сирењето на коцки
 • Додади една лажица густин и добро измешај го
 • Стави го тофу сирењето во тава за печење обложена со хартија за печење
 • Додади куркума, зачин за скара и зачин за помфрит од Витаминка
 • Измасирај го сирењето со раце и стави го да се пече на 180 Ц околу 20 минути
 • На последните 5 минути вклучи вентилатор
 • Насечкај свежа зелена салата, додади сол, маслиново масло ладно цедено од Витаминка, свежо цеден лимон и една лажица лимета од Витаминка
 • Измасирај ја салатата нежно со раце за да го впија сосот
 • Додади го веќе испеченото и крцаково тофу сирење
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *