Ако сте љубител на бургер тогаш сте го направиле вистинскиот избор за совршен веге бургер само од неколку состојки , еден од моите најомилени.

Потребни состојки:

 • 200 гр црвен крав од конзерва
 • 100 гр.кисната киноа
 • 3 лажици овесни снегулки
 • 1/2 кромид црвен
 • 2-3 чешниња лук
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица зачин
 • 1 лажица мала куркума
 • 1 лажица мала оригано
 • 1 лажица мала чили
 • 1 лажица ким мелен
 • 1 лажица соја сос
 • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

Сите состојки заедно се блендираат , од нив се формира плескавица која се печи на загреан нелеплив тефлон , јас печев на средна температура со малку маслиново масло од двете страни по минута и пол.

Се надевав дека уживавте во убавиот вкус на бургер кој можите да го комбинирате со зелена салата.

https://www.instagram.com/vkusnobezmeso/
, ,
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *