Често размислуваме како да направиме нешто вкусно а воедно да биди и посно ( веге ) . Кога мислиме на бургер во главата ни се вртат сочни мисли , си викаме леле плескавица ама да е без месо .

Ние ви приготвивме вкусни посни ( ВЕГЕ ) плескавици .

Состојки :

1 главица црвен кромид

1 главица бел кромид

1 лажица мала сол

1/2 лажица мала копар

1 лажица мала црвен пипер

1/2 лажица мала куркума

1/2 лажица мала чили

1 лажица мала буковец

1 лажица мала вегета зачин

1/2 лажица мала бибер

1 мала лажица оригано

1/2 мала лажица босилок

5 гр . ким

1 китка магдонос

150 гр . овесни снегулки

150 гр . киснат наут или од конзерва

150 гр . црвен грав

200 гр . сварена киноа

50 мл. маслиново масло

Горе наведените состојки се бледираат додека не се соедини смесата . Од како ќе се соедини се остава да одмори 15 мин . во фрижидер да се стегни . После 15 мин се формираат плескавици и се печат на 180Ц 25-30 мин . Последните 5 мин се печат со уклучен вентилатор на рерната .

Од оваа смеса излегуваат околу 13 средни плескавици .

Уживајте во вкусот на посна плескавица .

https://www.instagram.com/p/CN12e9crehz/
https://www.instagram.com/p/CN12e9crehz/
https://www.youtube.com/watch?v=kjuZS8Ba5MM&t=1s
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *