Како што кажав сите ние си имаме своја приказна зошто вегетаријанска исхрана па решив да ви ја раскажам јас мојата .

Сведоштво 1/2

Ќе се надоврзам на текстот како го победив ракот.

Има многу прашања кога ќе се соочиш со оваа подмолна болест, првото што ни иди на памет е зошто баш ние сме тие личности .

И покрај внимавањето на храна , здрава исхрана , овошје, зеленчук, овес , слабо консумирање на месо сепак не ме прескокна оваа подмолна болест.

И покрај тоа што не сум имала во животот подобра крвна слика пред да направам детални испитувања јас го имав во мене ракот.

Како секој така и јас не поминав баш најдобро во борбата, а и самите хемотерапии ме уништуваа.

За да го зајакнам имунитетот најпрво му се молев на Бога да ми дај сила , а потоа секојдневните ритуали.

Секое утро пијав на гладен желудник сода бикарбона со лимон по една чаша, па следуваше цеден сок од цвекло , морков , лимон , портокал , јаболко .

Мешан мед со семе од коприва и аронија .

Па се откако ќе го испијав се прскав со масло од горка кајсија , Откако ќе поминеше еден час грицкав какао во зрно или повторно си правев смуди со аронија , јагоди , малини , банана , горка диња , па додавав семиња од чиа , ленено , семки од горка кајсија и неколку какао зрна .

Одкако ќе се завршеше и овај ритуал пијав капсули од црно семе и магнезиум .

Од исхраната го исфрлив целосно месото и станав Вегетарианец.

Но сепак млеко и млечни производи гледав да консумирам од оние без лактоза .

Исхраната си го направи своето . Редуцирани оброци богати со витамини , минерали , протени од растително потекло ми помогнаа да закрепувам полека .

Промената на храната ме промени и мене целосно , почнав да се едуцирам која храна со што , што за појадок , што ручек , но издржав.

Оваа храна не би ја сменила за ништо на светот .

Сепак мислам да не беше подршаката од најблиските а посебно од мојот сопруг јас немаше да успеам .

Бидете храбри и силни ние можиме многу повеќе .

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *