torta so kokos baunti

Баунти тортата ќе ве остави без здив , често ја правиме во нашиот дом , лесен и едноставен рецепт.

Состојки :

  • 80 гр прашак за пудинг од ванила
  • 500 мл. млеко свежо
  • 8 лажици шеќер
  • 750 мл. слатка павлака
  • 600 гр. плазма бисквити
  • 100 гр . маргарин за готвење
  • 3 лажици полни еурокрем бел (лешник)
  • 100 мл вода
  • 100 гр. чипс од кокос
  • 50 гр. кокос

Начин на подготовка :

Во тенџере на оган го подготвуваме пудингот со 500 мл. млеко и 6 лажици шеќер.

Во друг сад ја миксираме слатката павлака додека не згусне.

Приготвениот пудинг го оставаме да излади. Откако ќе излади го соединуваме со слатката павлака и кокосот.

Во друго мало тенџерче на оган ставаме вода и 2 лажици шеќер заедно со маргаринот да се направи лесен шербет за да ги споиме во веќе мелените плазма бисквити.

Во истата смеса со бисквити ставаме и 50 мл. течна слатка павлака.

Во калап со отварач ја редиме смесата на хартија за печење и ја распоредуваме низ цел калап подеднакво. Врз смесата со плазма бисквити го додаваме соединетиот фил од слатка павлака и пудинг .

Украсуваме со чипс од кокос

Уживајте во вкусот

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *