Рецептов ми го сподели една моја драга пријателка која често ја приготвувала оваа салата со печено цвекло.

Потребни состојки:

 • 200 гр. цвекло
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица оригано
 • 1/2 лажица босилок
 • 1/2 лажиче сол
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица црвена киселина
 • 1 лажица печен сусам

Начин на подготовка:

 • Во тава обложена со хартија за печење го редиме веќе излупеното и исецкано цвекло
 • Врз круговите цвекло ставаме од зачините и лук
 • Попрскуваме со една лажица маслиново масло
 • Печиме во рерна на 170 C 20-25 минути.
 • Од како ќе бидат печени ги ставаме во чинија
 • Додаваме киселина, масло и сол
 • Јас додадов печен сусам и неколку топчина моцарела за декорација но можи и без неа.
 • Уживајте во вкусот!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *