Знаете дека често пати се случува во купечките граноли да има и шеќер па затоа е добро да си направите дома.

Постапката и намирниците кои ви се потребни се многу едноставни.

Состојки:

 • 3 чаши овесни снегулки
 • 100 гр мешани јаткасти плодови
 • 50 гр. суво грозје
 • 100 гр. сува брусница
 • 50 гр. суви сливи сецкани
 • 50 гр. сусам
 • 50 гр. киноа
 • 50 гр. кокосов чипс
 • 50 семки од тиква
 • 50 гр. семки од сончоглед
 • 2 лажица ленено семе
 • 100 мл. кокосово масло
 • засладувач по желба јас не ставив

Начин на подготовка:

 • Рерната се загрева на 150°С.
 • Во еден сад ги ставаме сите суви состојки и ги мешаме
 • Потоа го додаваме кокосовото масло и мешаме додека не се соедни
 • Смесата ја ставаме во калап обложен со хартија.
 • Се печи 15 – 20 минути додека да поруменат.

Уживајте!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *