Не може да помине уличен фестивал, панаѓур( лето или зима) без Куртош колач или како што му е оригиналното име Kürtőskalács. Во зима се јаде топол со цимет и шеќер, а во лето со сладолед. И сите си чекаат во ред застанати, никој не се буни, а има и зошто… Посебно се сеќавам дека најчесто се прави есенски период, а на секое ќоше го имаше во Јаши кога бевме на патување.

Ми беше предизвик да го направам.

Сакав да го споделам овој уличен рецепт со вас.

СОСТОЈКИ:

 • 220мл. млако млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 20гр. свеж квасец
 • 500гр.брашно,
 • малку сол,
 • 1 јајце
 • 1 жолчка
 • 50гр. омекнат путер

Начин на подготовка:

 • Квасецот стасува во млекото.
 • Се додава брашното и останатите состојки и се замесува (јас во миксер) 10 минути.
 • Тестото стасува на топло 1 час.
 • Модлите се 6 лименки празни од пиво обложени  со фолија и премачкани  со путер.
 • Тестото се дели на 6 дела.
 • Секое топче се расукува и се обложува лименката.
 • Малку се притиска.
 • Се посипуваат со  кафеав шеќер.
 • Постапката се повторува 6 пати.
 • Се печат во загреана рерна на 220 степени 12-14 мин.
 • Додека се топли се наросуваат со кафеав шеќер и многу цимет но јас едни наполнив и со пудинг од чоколадо и шлаг
 • врз нив додадов чоколаден прелив со нула калории од web shop
 • Мене ми се вака омилени. Може и со кокос, мелени ореви…

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *