Ова тортиља ја приготвувам во секое време од денот. Кога сум во брзање, кога немам многу време за да си подготвам ручек ја земам и оваа алтернатива за ручек.

Брза и лесна постапка.

Потребни состојки:

 • Тортиља
 • 1 лажица ајвар
 • 50 гр. зреена моцарела
 • 1 јајце
 • 1 мала лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

 • Во загреано тавче на оган ставате маслиново масло
 • Ја ставате тортиљата и ја намалувате температурата
 • Редите врз тортиљата сецкана моцарела и лажица ајвар
 • Поклопувате со капак додека не се стопи моцарелата
 • Кршите едно јајце
 • Ги превиткувате полека краевите и поклопувате со капак
 • Уживајте во вкусот!

Погледнете го видеото!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *